Jistě, salát je velmi zdraví prospěšným doplňkem jídla, ale člověk není králík a lidské tělo potřebuje i jiné živiny.
Během jarních měsíců se každoročně na internetu i v jiných médiích vyrojí spousta příspěvků na téma diety a hubnutí. Bohužel mnoho z nich doporučuje vynechání nebo přílišné omezení celých skupin potravin, což bývá často příčinou výsledného jo-jo efektu a mnohých zdravotních potíží. Každý, kdo chce hubnout rozumným způsobem, by měl dbát na to, aby jeho energetický příjem nebyl nižší než bazální potřeba jeho organismu, ale aby byl v deficitu oproti spotřebě celkové.
Jen zelenina nestačí
Zelenina je skvělým zdrojem vitamínů, minerálů vlákniny a vody. Ovšem jiné živiny téměř chybí. Základ zdravého jídla by měl vždy být tvořen rostlinným či živočišným zdrojem bílkovin, komplexními sacharidy a malým množstvím raději nenasycených tuků. To vše v množství dostatečném, ale ne přílišném, pro toho konkrétního strávníka. K tomu je pak vhodné připojit porci čerstvé zeleniny ideálně neobohacené dresinkem.
Ideální snídaní či svačinou připravenou podle předcházejícího odstavce je tedy kousek (nebo taky dva) celozrnného pečiva s tvarohovou pomazánkou, vařeným vejcem nebo libovou šunkou. K němu je možné přikusovat papriku nebo salátovou okurku. Pro zajištění využití vitamínů rozpustných v tucích a zároveň pro lepší chuť je možné do tvarohu přidat malé množství (poměr 10:1) kvalitní majonézy. Pomazánka lze doladit cibulí, česnekem, křenem, kořením, bylinkami a pro ještě větší přísun zeleniny můžete pečivo proložit i salátovými lupeny.
Zdravá i nezdravá zelenina
Hranici mezi zdravou a nezdravou zeleninou tvoří ponejvíce způsob její úpravy. Květákovému mozečku, který byl připraven na malém množství tuku, doplněn vejci a konzumován s vařeným bramborem, nelze v podstatě nic vytknout. Oproti tomu porce smaženého květáku s hranolkami a tatarskou omáčkou je doslova kalorickou bombou. Rozdíl je nejen v kalorické hodnotě, ale také v nedostatečné porci bílkovin ve smaženém květáku, které energeticky nahradila spousta tuků.
Stejný princip funguje i v případě zeleninových salátů. Jak bylo již dříve napsáno, nejlepší je zvolit zeleninu bez zálivky a konzumovat ji k hlavnímu jídlu. O něco horší variantou jsou zálivky vodové, do kterých se přidává 1 lžička panenského oleje a sladí se některým z přírodních alternativ cukru. Po dochucení solí, citronem a bylinkami bývají chutným kompromisem. Ze zdravé zeleniny dokáže kaloricky přemrštěný pokrm udělat většina kupovaných dresinků a omáček. Nejenže obsahují příliš tuků, ale najdete v nich také spoustu konzervantů.