Šípkový čaj s medem zbaví chronické únavy a umí mnohem víc. Při správné přípravě lze využít i pro hubnutí a vyhlazení vrásek

Šípky v sobě ukrývají hromadu vitamínu C a slibují mnoho zdravotních přínosů. Až zjistíte jaké, určitě si půjdete hned jeden šálek čaje uvařit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jistě si vzpomenete, když jste byli jako malí nachlazení, určitě vám vařila babička nebo maminka šípkový čaj. Šípkový čaj nepomáhá jen na nachlazení. Jeho pravidelným pitím se zbavíte chronické únavy. Katey Davidson, nutriční terapeutka a osobní trenérka, nedá na účinky šípků dopustit. Vysoký obsah vitamínu C obsažený v šípcích dokáže udělat s tělem zázraky.

Zdravotní přínosy ukryté v šípcích

Šípky obsahují vitamíny C, E, A, B5, beta-karoteny a lykopen (karotenoid a antioxidant, který způsobuje červené zbarvení plodů). Proto zlepšuje kvalitu kůže, cév a podporuje zrak. Díky vysokému obsahu vitamínu C dochází v těle ke snižování následků stresu, působí protizánětlivě a podporuje imunitní systém. Pravidelné pití šípkového čaje přináší řadu dalších pozitiv.

Zpomaluje stárnutí

Semínka šípků obsahují olej, který pomáhá udržovat zdravou kůži. Chrání ji proti UV záření, ale také nepříznivým vlivům z okolního prostředí, jako je například znečištění nebo cigaretový kouř. Pomáhá vyhladit vrásky a udržovat kůži elastickou. Dokonce existuje studie, která dokládá účinky šípkového oleje proti stárnutí.

Pomáhá zmírňovat bolest při zánětu kloubů

Šípky pomáhají zmírňovat zánět a bolestivé projevy při artritidě (zánětu kloubů). Aby mohl být tento fakt vědecky podložen, existuje ještě málo studií. S přihlédnutím ke všem vitamínům a antioxidantům obsaženým v šípcích rozhodně nebude na škodu to vyzkoušet.

Zpevňuje cévy a podporuje srdce

Pravidelná konzumace šípků pomáhá zdraví oběhového systému. Šípky snižují jak celkový tak i LDL (zlý) cholesterol a krevní tlak. Díky vitamínu C pomáhají zpevňovat křehké cévy. Celkově pomáhají zlepšovat také zdraví srdce, ačkoli zde je potřeba další výzkum.

iZdroj fotografie: Pixabay

Hodí se při hubnutí

Hledáte vhodný nápoj při hubnutí? Vyzkoušejte šípkový čaj. Podle odborníků, kteří prováděli studii s šípkovými tabletami, šípky zvyšují spalování tuků v organismu, což by podle nich mělo vést ke snadnějšímu shazování nadměrné váhy.

Šípkový čaj

Jak si uvařit kvalitní šípkový čaj? Můžete si koupit sypaný čaj v lékárně, nebo si nasbírat a nasušit vlastní.

Příprava čaje z celých plodů

  • Usušené šípky důkladně pomelte v mlýnku.
  • Dvě lžíce namletých šípků dejte do velkého hrnku s cca 0,5 l vroucí vody.
  • Nechte 15 minut louhovat.
  • Přeceďte přes jemné sítko nebo filtrační papír.
  • Čaj můžete dosladit medem.

Vedlejší účinky šípků

Šípky i vitamín C jsou bezpečné (pokud jste si je nenatrhali u rušné silnice nebo u pole, kde se prováděl postřik). Vitamínem C se zdravý člověk nemůže předávkovat, neboť jeho nadbytek se vyloučí močí.

Který bylinkový čaj upřednostňujete vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články