Moderní společnost oproti minulosti nemusí trápit problém se skladováním potravin, které podléhají rychlé zkáze. Máme na to ledničky. Přesto dochází ke vzniku otrav jídlem.
Při skladování potravin musí být člověk hodně opatrný. U některých dochází k rychlému zkažení, z čehož pak mohou být žaludeční problémy, případně otravy jídlem. Není to zrovna příjemné, strávit po slavnostní sešlosti u přátel na grilovačce týden i více se salmonelózou nebo jinými zdravotními obtížemi. Lékařka Amita Gupta, MD se zabývá infekčními nemocemi, které mohou vznikat i jako následek špatného skladování masa.
Otravy jídlem jsou poměrně běžné
S příchodem léta a teplého počasí je nutné zachovávat opatrnost při nakládání s potravinami a hotovým jídlem. Lehce se může stát, že se zkazí, a pak jsou plné choroboplodných patogenů, jež mají na svědomí vznik infekčních nemocí či otrav jídlem. Týká se to zejména masa, které podléhá rychlému zkažení, zůstane-li dlouho v teple.
Osvědčené postupy při skladování masa
Jestliže chcete mít jistotu, že bude maso správně skladováno, vyberte si pro něj určitě mrazák. Zde je obvykle teplota okolo minus 18 °C, která omezuje činnost mikrobů i enzymů, jež by jinak maso znehodnotily. Maso dejte do mikrotenového sáčku a zamrazte. Nepotřebujete pro to ani žádný vakuový uzávěr.
Důležité je pak dodržet přesný postup při rozmrazování masa, které by nemělo zůstat mimo chladničku déle než dvě hodiny při teplotě nad 32 °C. Zmrazit lze také již uvařené maso.
Jak dlouho ponechat zmrazené maso v mrazáku
I pro skladování masa v mrazáku existují lhůty, po které je možné ho tam ponechat. Zmrazené hovězí či vepřové maso v mrazáku vydrží od 4 do 12 měsíců, steaky po dobu 6 až 12 měsíců a mleté maso jen 3 až 4 měsíce. Vždy je dobré si na sáček s masem napsat datum, kdy jste ho do mrazáku dali.
Plody moře vydrží v mrazáku asi 3 až 6 měsíců, treska či sumec asi 6 až 8 měsíců, ale tučné ryby (losos) jen 2 až 3 měsíce. Vařené ryby se uchovávají po dobu 4 až 6 měsíců a uzené ryby ještě méně, a to 2 měsíce, pak totiž ztrácejí na své chuti.
Jak uchovávat maso v chladničce
Na rozdíl od mrazáku je teplota v chladničce jen okolo 4 °C, i tak ale zpomaluje růst nebezpečných bakterií. Je třeba přísně dodržovat limity skladování, aby nedošlo ke zkažení potravin. Nevařené maso v ní vydrží asi jen 3 až 5 dnů, vařené maso pak 3 až 4 dny. Než riskovat následně pokažený žaludek, je po této lhůtě lepší nezkonzumované maso vyhodit.
S drůbežím masem je třeba jednat ještě opatrněji, v chladničce vydrží zasyrova jen 1 až 2 dny, vařené pak po dobu 3 až 4 dnů. Plátky šunky, které si necháte nakrájet v uzenářství, v chladničce lze skladovat po dobu 3 až 4 dnů. Plody moře zde vydrží čerstvé jen 1 až 2 dny a zbytky vařených ryb 3 až 4 dny.
Jak jste na tom se skladováním masa vy?