Škodí perlivá voda zdraví nebo je vhodnější pít vodu bez bublinek? Vše má svá pro i proti

Perlivá voda může být skvělou alternativou sladkých nápojů, existuje však několik typů. Jsou ale všechny vhodné pro naše zdraví?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pít dostatek vody je pro náš život jedno z nejdůležitějších pravidel, abychom zůstali hydratovaní –⁠ zvláště pokud máte aktivní životní styl. Někteří lidé se však uchylují ke konzumaci sladkých a nezdravých drinků, kterých jsou v současné době řady. Přestože je perlivá voda skvělou alternativou obyčejné nudné vody, je pro vás skutečně dobrá?

Perlivá voda 

Perlivá voda má mnoho různých forem a obsahuje alternativní sladidla, která jí dodávají sladkou chuť, a to bez kalorií, a navíc není drahá. Perlivá voda obsahuje oxid uhličitý, který je tělu přirozený. Sladidla, která se v ní nachází, jsou přírodní, nebo umělá.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Minerální voda

Na rozdíl od sodovky a perlivé vody obsahuje minerální voda minerály (elektrolyty), jako je draslík či vápník. Minerální voda může být perlivá i neperlivá a kvůli přísadám stojí často více peněz. „Minerální perlivá voda je sycená z vodních pramenů, proto je tak drahá,“ tvrdí odborník.

Sodovka

Je to voda napuštěná umělým sycením oxidem uhličitým. Vyrábí se bez jakýchkoli sladidel a obvykle obsahuje stopové množství sodíku. “Sodovka je můj osobní favorit, protože je dodávána hromadně za rozumnou cenu a neobsahuje žádné další přísady,“ dodává odborník.

Nepříznivé účinky pití perlivé vody

Perlivá voda se vyrábí infuzí oxidu uhličitého do vody, což je proces, který vytváří kyselinu uhličitou a způsobuje pokles pH. To znamená, že se voda stala kyselejší. To může ovlivnit zubní sklovinu a vést k zubním kazům. Z toho plyne, že na tom budete nejlépe při konzumaci čisté vody.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Konzumace minerální vody má i výhody

Věřte, nebo ne, perlivá voda hydratuje stejně jako neperlivá. To pomůže, pokud už jste obyčejné vody přepití, jako menší změna. Stejně jako samotná voda je voda perlivá mnohonásobně lepší než slazené nápoje. „Ačkoli čistá voda je pro zdraví nejlepší, doporučuji perlivou vodu jako alternativu ke sladkým nápojům, můžete si ji ochutit například limetkou či citronem,“ říká odborník. „Přiznejme si to, slazené nápoje mají příliš mnoho cukru a perlivá voda může být mnohem lepší volbou pro váš pas i vaše zuby.“

Zdroj: The Healthy

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Muž zaslechl křik své přítelkyně v koupelně, a tak za ní rychle běžel. Když ji uviděl v náruči s novorozencem, zpanikařil
Události247
Události247
Rodiče možná 5000 korun na dítě nedostanou. Návrh je prý protiústavní
VědaŽivě
VědaŽivě
„Spor o maso“ stále nemá vítěze. Když ho přestanete jíst, na vaše zdraví to bude mít značný dopad – pozitivní i negativní
adbz
adbz
Matka dvou dětí navrhla bez projektanta rekonstrukci bytu o 40 m². Světlý interiér prostor opticky o dost zvětšil