Naléhavé: Pokud jste si koupili tento čaj, vyhoďte ho, obsahuje nebezpečné alkaloidy

Nedávno byla zjištěna přítomnost škodlivých alkaloidů v baleném heřmánkovém čaji. Pokud jste si ho koupili, rozhodně ho nepijte, nelitujte utracených peněz a vyhoďte ho.

Čaj v šálku na stole i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud kupujete bylinkové čaje, pak byste měli zpozornět, zda nemáte doma právě tento. Jedná se o heřmánkový čaj, který byl odhalen Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí. Čaj obsahoval nebezpečné látky, a proto byl shledán jako nebezpečná potravina.

Heřmánkový čaj porcovaný

Konkrétně byl za nebezpečnou potravinu označen Heřmánkový bylinný čaj porcovaný od výrobce VITTO TEA BOARD, s. r. o. ze Šenova u Nového Jičína, jak informuje web PotravinyNaPranýři. Číslo nevyhovující šarže je L23083104 s datem minimální trvanlivosti 4. 8. 2025. Jedná se o papírovou krabičku balenou v plastové fólii o gramáži 30 g.

Velké množství alkaloidů

Heřmánkový čaj byl označen za nebezpečný kvůli překročení limitu pro obsah pyrolizidinových alkaloidů. To jsou druhotné produkty rostlin, kterou se chrání před tím, aby byly sežrány býložravci v přírodě. Obsah alkaloidů v jednotlivých rostlinách se liší podle druhů a částí rostliny.

Heřmánkový čaj ve sklenicích iZdroj fotografie: Freepik
Nejlepší je dát přednost domácímu heřmánkovému čaji.

Pro člověka mohou mít pyrolizidinové alkaloidy potenciálně škodlivé účinky. Ve vysokých dávkách mohou vést k akutnímu poškození jater a některé alkaloidy mohou být také karcinogeny. O dalších nebezpečích, která se mohou skrývat v čajích, jsme na JakZdravě psali dříve.

Varování: Kdo bude konzumovat tuto surovinu, ten si úplně zničí slinivku

Heřmánkový čaj je dar z nebes

Když pomineme nevyhovující šarži výše zmíněného čaje, samotný heřmánkový čaj je úžasný lék. Znaly ho už naše babičky a jeho využití pro léčebné účely se táhne daleko do minulosti. Heřmánek má protizánětlivé účinky, desinfikuje, léčí trávicí obtíže a pomáhá upravovat menstruační cyklus. O využití heřmánkové čaje psala naše redakce již dříve.

Jaký čaj si připravujete nejraději vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články