Slunečnicová semínka mají co nabídnout, pomohou na záněty i krevní tlak

Slunečnicová semínka nejsou vhodná jen na výrobu oleje. Obsahují rostlinné sloučeniny a živiny, které snižují riziko srdečních onemocnění, zánětů i cukrovky 2. typu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Slunečnicová semínka se přidávají do tyčinek, vícezrnného chleba, ale jsou vhodnou svačinkou i samy o sobě. Ve většině případů se praží, aby se zlepšila jejich chuť, i když se dají koupit i syrová. Semínka se mohou pochlubit vysokým obsahem vitamínu E a selenu. Ty mají společnou vlastnost, že fungují jako antioxidanty, a tudíž chrání buňky těla před poškozením volnými radikály. Marsha McCulloch, MS, RD zmiňuje, že tuto schopnost podpoří i flavonoidy a fenolové kyseliny, které také plní roli antioxidantů.

Snižují záněty

Mezi nejdůležitější zdravotní přínosy patří pomoc při snižování zánětu. Slunečnicová semínka za tuto vlastnost vděčí flavonoidům a dalším rostlinným sloučeninám. Krátkodobý zánět je přirozenou imunitní reakcí, ale proti tomu chronický zánět je rizikovým faktorem mnoha onemocnění. Zvýšená hladina zánětlivého markeru C-reaktivního proteinu v krvi je spojena se zvýšeným rizikem srdečních chorob i cukrovky 2.typu. Slunečnicová semínka jsou schopna hladinu tohoto proteinu snížit.

Snižují riziko srdečních chorob

Mezi nejzásadnější rizikové faktory srdečních onemocnění patří vysoký krevní tlak. Díky jedné sloučenině jsou slunečnicová semínka schopná blokovat enzym, který způsobuje zúžení cév. Tím dochází k uvolnění cév a snížení krevního tlaku. Ke snížení krevního tlaku přispívá i hořčík, který je obsažený ve slunečnicových semínkách. Podpoří ho i nenasycené mastné kyseliny – zejména kyselina linolová, která pomáhá také snižovat cholesterol.

iZdroj fotografie: Freepik

Účinky slunečnicových semínek na hladinu cukru v krvi

Diabetes neboli cukrovka 2.typu se řadí mezi časná onemocnění. Slunečnicová semínka mohou pomoci se snížením krevního cukru. Vděčí za to nejspíše rostlinné sloučenině, konkrétně kyselině chlorogenové. Bylo zjištěno, že přibližně 30 gramů slunečnicových semínek denně pomohlo snížit hladinu cukru krvi nalačno o 10 % za období 6 měsíců. I přidání semínek do chleba a podobně může pomoci snížit účinek sacharidů na hladinu cukru v krvi. Díky tukům a bílkovinám ze semínek dochází k pozvolnějšímu uvolňování cukrů.

Možné nevýhody či komplikace konzumace slunečnicových semínek

Slunečnicová semínka jsou zdravá, jejich konzumace však s sebou nese i jisté nevýhody. Semínka jsou bohatá na živiny, ale mají také relativně vysoký obsah kalorií. Skořápky, které lidé často konzumují, obsahují hodně sodíku. Problémem může být i obsah kadmia. Slunečnice ho přijímají z půdy a ukládají právě do semen. Při konzumaci naklíčených semen se jako největší riziko jeví možná kontaminace určitými bakteriemi. Ve výjimečných případech může nadměrná konzumace způsobit zácpu. Stejně tak se ojediněle může objevit i alergická reakce.

Do jakých receptů používáte slunečnicová semínka?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Lepší spánek bez prášků: realita i pro vás
Události247
Události247
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
VědaŽivě
VědaŽivě
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla
adbz
adbz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům