Mnoho lidí právě v tomto chladném a deštivém období postihne chřipka či nachlazení doprovázené rýmou. Naštěstí existuje rychlý způsob, jak si můžete sami ulevit.
Slyšeli jste někdy o suchém zázvoru? Většinou se mluví o tom čerstvém, který má samozřejmě nespočet výhod. Ovšem nikdo už se moc nebaví o tom, jak pro vás může být nápomocný ten suchý zázvor. Velkou výhodou navíc je, že si jej můžete přidat například do kávy. Nejen, že bude chutnat lépe, ale ještě si tím posílíte imunitu.
Suchý zázvor v podobě kávy
Tomuto nápoji se říká „chukku kaapi“ nebo také „sukku kaapi“ a je znám především z jihu. Jedná se prakticky o bylinnou směs, která se vyrábí vařením suchého zázvoru s kávovým práškem. Nejčastěji se vytváří v mnoha částech Kerály (Kerala, Indie) a Tamilnádu (Tamil Nadu, Indie). Pro místní lidi je tento nápoj dobře známý hlavně v momentech, kdy potřebují vlastní domácí lék na nachlazení, chřipku, kašel či problémy s trávením.
Pro tyto účely nápoj posilují i přidanými ingrediencemi, jako jsou pepř, bazalka či kmín. Pikantní se spojí se sladkým a právě tato vůně pomáhá ulevit od zablokovaného nosu, poškrábaného hrdla či dokonce od horečky. Není se čemu divit, jelikož o suchém zázvoru je dobře známo, že má silné protizánětlivé vlastnosti. Navíc během zimy a deštivého počasí udržuje tělo v teple a předchází nachlazení a chřipce. Tudíž si můžete nápoj připravit i přesto, že vás žádné zdravotní potíže netrápí.
Jak si jej můžete sami připravit?
Nejprve je potřeba si přichystat všechny ingredience. Mezi ty se řadí:
- Čtyři šálky vody
- Jedna polévková lžíce suchého zázvorového prášku
- Jedna lžička mletého pepře
- Jedna polévková lžíce vaší oblíbené kávy
- Jedna lžička kmínových semínek (nejlepší bude, když si seženete semínka Jeera)
- Čtyři lusky kardamomu
- Tři polévkové lžíce třtinového cukru
- Čtvrt lžíce soli
- Několik lístků bazalky
Nejprve si vezměte dostatečně velký hrnec a uvařte v něm potřebné množství vody. Přidejte do něj třtinový cukr a míchejte, dokud se nerozpustí. Následně přidejte suchý zázvorový prášek, kmín, kávu, černý pepř a vše dohromady provařte asi na pět minut. Vložte listy bazalky a nechejte směs vařit další dvě minuty. Mezitím, než se vše uvaří, si rozdrťte kardamomové lusky na prášek. Poté jej vezměte, přidejte jej do směsi společně s trochou soli a máte hotovo.
Nápoj se nejlépe pije ráno či večer, ale neuškodí vám ho vypít přes den. Jen si hlídejte, abyste jej nepili vícekrát, než dvakrát či třikrát denně. V opačném případě může suchý zázvor způsobit podráždění hrdla či pocit popálení. Tento nápoj se nebojte použít, ani když vás bude trápit nadměrná kyselost v žaludku, hromadění plynů či vyrážka na pokožce. I s tímto vším si totiž suchý zázvor umí poradit.
Máte nyní již jasno, co bude vás nový oblíbený nápoj na podzimní a zimní období?