Švestky dokáží více, než si myslíte: Tohle je důvod, proč by je měl jíst každý pravidelně

Všichni je znáte a většina z vás je má snad i ráda. Ale švestky mohou nabídnout vašemu tělu daleko více než jen potěšení chuťových pohárků.

Švestky pro zdraví i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Švestka je skvělé a vděčné ovoce. Jedná se o strom, případně i keř, který je typický svými modrými až fialovými plody. Těm se daří především v mírném pásu a v České republice dozrávají ke konci léta. Využití plodů je široké, jsou fantastické syrové, kompotované, dokonce i mražené či sušené. Stejně tak jsou výtečné pro výrobu povidel, do sladkých knedlíků a koláčů i buchet. A pokud je do svého jídelníčku zařadíte, vaše tělo vám poděkuje hned z několika důvodů. Švestky totiž prospějí všem.

Švestky

V České republice jsou velice oblíbeným ovocem a je nutné říct, že to snad není jen díky tomu, že se z nich vyrábí slivovice. Využití švestek je podstatně větší než jen kvašení a jejich následná destilace, a to především v kuchyni. Ať už při vaření či pečení, jsou výborné, stejně tak i samotné. Stejně jako většina ovoce i švestky obsahují mnoho vody, 7 až 14 % sacharidů, ale také minerály (sodík, vápník, hořčík, fosfor, ale i železo a draslík) a vitamíny. Ze zastoupených vitamínů je nejdůležitější zmínit vitamín C.

Trávení a vylučování bez problému

Jeden z nejvíce profláknutých účinků švestek na lidské zdraví se týká právě trávení a vylučování. A není se čemu divit, fungují neomylně a perfektně. Nejužitečnější jsou, pokud trpíte zácpou, švestky totiž bojují proti pomalé funkci střev. Obsahují pektin, který má schopnost změkčit stolici a tím poskytnout velice rychlou úlevu. Jsou bezpochyby jedním z nejstarších přírodních prostředků při potížích s trávením.

Švestky na misce iZdroj fotografie: Depositphotos
Švestky pomohou srovnat trávení, ale pomohou i jinak

Zdraví celého těla je závislé na imunitním systému a výjimkou nejsou ani střeva. Obranyschopnost těla závisí na mnoha faktorech, ale jedním z nejdůležitějších je vitamín C, který má velký vliv na imunitu. A právě vitamínu C je v švestkách dostatečně. Tudíž střevům poskytne pomoc hned z několika úhlů pohledu. Ale jedno je jasné, pokud máte potíže s trávením, rozhodně vyzkoušejte namočit švestky do čisté vody a ráno je sníst a vodu, ve které byly, vypít.

Další pozitivní vlastnosti švestek

Co se účinku na zdraví týká, tak je ideální švestky konzumovat syrové. Obsahují i vlákninu a jsou považovány za nízkokalorické ovoce. Dokáží také podpořit zdraví srdce, což je vhodné za každé situace. Ovšem oceníte je i tehdy, pokud trpíte bolestmi kloubů, jelikož jsou vhodné při dně. Protože švestky jsou schopny vyplavit močovinu, která má s touto nemocí leccos společného. Mimo všechny výše zmíněné výhody je uváděn také pozitivní vliv na zdraví kostí, očí a pomoc při udržování v normě hladiny cholesterolu i cukru.

Na jaký způsob si na švestkách pochutnáváte nejraději?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články