Nač léky, tento bylinný čaj zničí kožní problémy lusknutím prstů

Bylinný čaj z této ingredience vám pomůže zbavit se veškerých kožních problémů a mnoho dalšího. Jeho příprava vyžaduje pouze 2 levné ingredience.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Tymián je oblíbená bylina pocházející z oblasti Středozemního moře a jižní Evropy, která má dlouhou historii používání v lidovém léčitelství – zejména se osvědčila při přirozené léčbě respiračních stavů, včetně přetížení hrudníku, kašle, rýmy, chřipky a bronchitidy. Rostlina navíc působí zcela přirozeně a nemá žádné vedlejší účinky, takže ji může používat naprosto každý. Nejlépe se však osvědčila při konzumaci ve formě lahodného čaje, jehož příprava je taktéž naprosto jednoduchá a rychlá.

Tymián a lidské zdraví 

Tymián znali již staří Egypťané, kteří ho používali při balzamování mrtvých lidí, a ve starověkém Řecku se zase využíval pro jeho aromatické vlastnosti – nejčastěji ho pálili v chrámech nebo přidávali do lázní. Římané zase objevili jeho dochucovací potenciál a začali jím vylepšovat sýry či alkoholické nápoje (tymián totiž považovali za jedinečný prostředek pro ochranu před otravou a dávali si ho před nebo během jídla). Dnes se tato bylinka již používá zejména pro její schopnost léčit nemoci a další potíže. 

Mezi nejvýznamnější terapeutické účinky tymiánu patří jeho schopnost léčit nemoci dýchacích cest, předcházet chronickým onemocněním a plísňovým infekcím, stimulovat imunitní systém a průtok krve, podporovat srdeční činnost a snižovat stres. Skvěle vám také dokáží pomoci esenciální oleje z této bylinky, které disponují silnými protiplísňovými, antivirovými, antiseptickými a antirevmatickými vlastnostmi – jeho pravidelné užívání vám dokáže pomoci například při fibromyalgii, závratích, roztroušené skleróze nebo také revmatoidní artritidě. 

Zdravotní přínosy tymiánu

Tymián patří odedávna mezi nejúčinnější bylinky pro boj s onemocněními dýchacích cest – k tomuto účelu jej doporučoval dokonce již antický lékař Hippokrates. Pokud si z něj tedy připravíte správný nápoj nebo jej bude užívat častěji, dokáže vám pomoci při: 

  • boji proti bronchitidě, tedy zánětu průdušek či v případě nachlazení
  • léčbě bolavého a zaníceného hrdla
  • bolestech hrtanu a hlasivek
  • zanesení dýchacích cest hleny
  • mírném kašli a suchém kašli
iZdroj fotografie: Depositphotos
Žena, kašel

Stejně tak tymián posiluje díky svému obsahu vitamínů C a A imunitní systém, bojuje proti kožním onemocněním a je také zdrojem vlákniny, mědi, železa a manganu. Podle výzkumníku navíc podporuje ničení plísně Candida albicans, jejíž přemnožení v těle může vést k mnoha problémům, a také skvěle uvolňuje tělo. A abyste z něj vytěžili co nejvíce, můžete si z něj připravit domácí čaj. 

Příprava domácího čaje 

K přípravě domácího čaje z tymiánu budete potřebovat pouze dvě jednoduché ingredience a chvíli vašeho času, a to vodu a tymián. Jakmile budete mít připraveno, postupujte následujícím způsobem: 

  • Dejte 1 čajovou lžičku sušeného tymiánu do varného hrnce a zalijte ji 250 mililitry vody.
  • Vodu zahřejte a odstavte, jakmile začne vřít.
  • Potom tekutinu přikryjte poklicí a 5 minut louhujte.
  • Nakonec čaj přelijte do hrníčku, přidejte citronovou šťávu nebo si jej oslaďte medem a můžete jej začít užívat.

Je důležité poznamenat, že všeho moc škodí, a proto byste měli čaj užívat s mírou. V případě tymiánu by si měli dát pozor zejména ti, kteří užívají léky ředicí krev, protože bylinka může zpomalovat srážlivost krve a zvýšit tak riziko modřin či krvácení.

Jak se tymiánový čaj osvědčil vám?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články