Každý, kdo jí těstoviny nebo pizzu v této denní době, má problém

Popcorn večer v kině, poté pizza v restauraci a po příchodu domů ještě těstoviny od oběda jako druhá večeře. A problém je na světě.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Těstoviny, pizza i pečivo patří k oblíbeným jídlům v prakticky jakékoli denní době. Ne vždy jsou však pro tělo vhodné. Obzvláště pokud trpíte problémy se spánkem, zažívacími problémy nebo se snažíte zhubnout. V takovém případě si dobu jejich konzumace musíte pohlídat. Vzdát se jich samozřejmě zcela nemusíte.

Sacharidy nezatracujte

Nejprve bychom rádi předeslali, že sacharidy, navzdory své špatné pověsti ve vztahu k hubnutí, jsou naprosto klíčovou makroživinou, kterou tělo nezbytně potřebuje. Jedná se o primární zdroj energie a určitě byste se je neměli snažit ze své stravy zcela vyloučit. Jde o jejich formu a také o dobu, kdy je jíte. Vybírejte si spíše složené sacharidy než ty rychlé a zvažte dobu, kdy je hodláte konzumovat. Když to přeženeme ad absurdum, kostkový cukr před spaním rozhodně není správná volba.

Správné načasování je klíč

Některé sacharidy mohou být velmi problematické, protože se uvolňují ve vlnách. Což je skvělé, když si je dáte například k obědu, předtím než se vydáte na túru, večer vám ale mohou zadělat na problém. Pokud se snažíte zhubnout, rozhodně je před spaním nejezte, a jak dodává web DailyMail, vyhnout by se jim v této době měli i lidé, kteří mají problémy se spánkem nebo trpí nedostatkem energie. 

sacharidy pizza iZdroj fotografie: Freepik
Pizzu si dejte raději k obědu

V takovém případě si dejte k večeři například banán se skořicí, který sice sacharidy také hojně obsahuje, ale tělo je rychle spálí, a navíc vám pomůže lépe spát, jak už jsme ostatně na JakZdravě doporučovali.

5 škodlivých večerních návyků, kvůli kterým tělo nemá šanci nastartovat hubnutí

Čemu se před spaním raději vyhnout

Obecně platí, že byste se měli před spaním vyhýbat jídlům, která způsobují výkyvy glykémie. Kromě těstovin se jedná i o pizzu, bílé pečivo, hranolky, sušenky a další sladkosti. Redaktoři z IndiaToday na seznam dodávají i červené maso a hořkou čokoládu, která je sice zdravá, jak už jsme na JakZdravě vysvětlovali, ale před spaním vám kvůli obsahu kofeinu nemusí dělat úplně dobře. Pokud máte tato jídla rádi, můžete si je samozřejmě občas dopřát, snažte se je ale napasovat spíše do první poloviny dne, a hlavně v rozumném množství.

Jaká jídla dělají večer problém vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články