Tuk v podpaží brání vyniknout tělesným křivkám. Proč se na tomto místě usazuje a jak se ho účinně zbavit?

Nadváha je spojená s růstem tukové tkáně, která vytváří na těle nepěkné vrstvy. Ty mohou být zvýrazněné nevhodně zvolenou velikostí oblečení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se projdete v letním čase po městě, kdy jsou lidé oblečení v lehkých oděvech, určitě si všimnete mnohdy nepěkných tukových polštářů v podpaží těch, kteří trpí nadváhou nebo obezitou. A protože je jich v populaci poměrně vysoké procento, mohli bychom se podívat na to, co způsobuje tuk v podpaží. Psycholožka Susan Carnell, Ph.D. se ve své praxi zabývá mimo jiné i důvody, proč se lidé stanou obézními.

Proč se tuk v podpaží vůbec usazuje

Tuk v podpaží mohou mít lidé bez rozdílu pohlaví. U žen se jedná o častější jev. Distribuce tuku je dána genetickými faktory. Stačí se tedy podívat na své příbuzné, kde se jim nejčastěji tuk usazuje, a podle toho poznáte, kde ho s největší pravděpodobností budete mít i vy. Týká se to pochopitelně osob s nadváhou a obezitou.

Co je to axilární prsní tkáň

Přebytečnou prsní tkáň nazýváme jako axilární a většinou se objevuje právě v podpaží. Dokonce se může maskovat jako tuk. Jedná se o vrozený jev, kdy se prsní tkáň vyvíjí mimo normální oblast prsu. Obvykle vypadá jako boule na jedné nebo obou stranách prsou v podpaží. Axilární prsa se vyskytují asi u 2 až 6 procent žen a u 1 až 3 procent mužů. I tato tkáň reaguje na hormonální výkyvy hladin estrogenu a progesteronu během těhotenství nebo před menstruací.

Zduření lymfatických uzlin

Tuk v podpaží se může usazovat také kvůli lymfedému, kdy axilární lymfatické uzliny nabobtnají. Způsobené to může být proděláním infekce, poraněním ruky. Další možnou příčinou může být rakovina prsu nebo lymfom, tedy zhoubný nádor mízních uzlin. Návštěva lékaře je obvykle nutná jen tehdy, kdy je zhoršená nebo omezená hybnost ruky nebo se v podpaží objeví bulka. Ve většině případů se tuku v podpaží člověk zbaví účinným cvičením a dietou.

iZdroj fotografie: Pixabay
Tento muž určitě s tukem v podpažím problém nemá

Jak se účinně zbavit tuku v podpaží

Pokud se skutečně jedná jen o tuk v podpaží, zbavit se ho lze nejlépe tak, že člověk zhubne. Neexistují cílená cvičení, díky kterým je možné zmenšit tukovou tkáň jen v určité části těla. Pohyb funguje tak, že se snižují tukové zásoby v celém těle. Na tuk v podpaží platí cvičení a budování svalové hmoty v oblasti hrudi.

Zde sehrávají důležitou roli silové cviky, tedy práce s činkami. Díky většímu objemu svalů, které cvičením rostou, dochází k rychlejšímu metabolismu. To má zase vliv na rychlejší spalování energie a hubnutí.

Klíčová je výživa

I při hubnutí tuku v podpaží je klíčová výživa v podobě pestré a vyvážené stravy. Zapomeňte na jednostranné diety. Jezte jídla v menších porcích. Obsahovat by měla kvalitní bílkoviny, zdravé tuky a sacharidy. Na pití si dejte obyčejnou vodu a omezte konzumaci cukru. Tabu jsou sladké šťávy, čokoládové tyčinky ke kávě apod. I mlsat lze zdravěji.

Kterým cvičením se věnujete, když chcete zhubnout v oblasti hrudi?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články