Už žádné záněty průdušek, už žádná únava: Jediná bylinka a je po problémech

Účinky tymiánu byly objeveny lidmi velmi brzy. Nejen ty léčivé, ale také ty chuťové. Dodnes patří k oblíbeným bylinkám jak v kuchyni, tak v přírodní medicíně.

Tymiánový čaj v hrnku a konvici i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Tymián patří k bylinám, které se v lidovém léčitelství používají po skutečně dlouhou dobu. Běžně se užíval pro léčbu nemocí dýchacích cest, při kašli, rýmě i chřipce. Tymián už byl znám ve starém Egyptě, kde ho používali při balzamování mrtvých. V Řecku se zase používal k provonění chrámů a jako vonná přísada do lázní. Římané objevili jeho báječnou chuť, a tak se tymián dostal do kuchyně. Jeho léčivé účinky můžeme využívat i dnes, stejně tak jako je dodnes používán při vaření.

Tymián a jeho účinky na zdraví

Podle webu Healthline dokáže tymián pomoci na mnoho nemocí. Hlavně při onemocnění dýchacích cest je bylinkou číslo jedna. Účinkuje na bronchitidu i obyčejné nachlazení, tlumí bolest a zánět v krku, včetně hrtanu a hlasivek. Pomáhá rozpouštět a uvolňovat hleny, čímž usnadňuje jejich vykašlávání. Přinese vám úlevu i při suchém kašli. Na JakZdravě se můžete také dočíst, že tymián skvěle zklidňuje kromě kašle i mysl.

WebMD zdůrazňuje, že účinky tymiánu se neomezují pouze na dýchací cesty. Tymián má prospěšné účinky na kůži, bojuje proti akné a pomáhá posilovat imunitu. Obsahuje vitamíny C a A, vlákninu a minerály. Olej připravený z tymiánu má takovou sílu, že si poradí i s plísňovými nemocemi. Tymiánový čaj kromě dýchacích cest tlumí bolesti hlavy. Doporučuje se ho vypít ale hned, když už cítíte, že vás hlava začíná bolet. Tento čaj je vhodný i na nepříjemnosti spojené s premenstruačním syndromem.

Tymián v kořenáči iZdroj fotografie: Pixabay
Tymián a jeho léčivé účinky jsou známé po tisíce let

Jak na domácí tymiánový čaj

Co budete potřebovat?

  • Vodu
  • a tymián.

Postup přípravy receptu:

  1. Jednu lžičku tymiánu vložte do hrnce a zalijte 250 ml vody.
  2. Zahřejte a odstavte vodu, jakmile se začne vařit.
  3. Přikryjte poklicí a nechte pět minut louhovat.
  4. Váš čaj je hotový. Dochucení medem nebo citronem už je zcela na vašich preferencích. Nutno však poznamenat, že med v kombinaci s tymiánem pomáhá na kašel. Více o tom psala naše redakce ve starším článku.

4 přírodní antibiotika zastaví nachlazení, kašel i chřipku. Zapomeňte na léky, suroviny ze spíže vás postaví opět na nohy

Nic se nemá přehánět

Bylinky se doporučuje užívat s mírou. Na tymián by si měli dávat pozor lidé, kteří užívají léky na ředění krve, protože tymián ve vyšších dávkách může zpomalit krevní srážlivost. Tím by se u vás zvýšilo riziko vzniku modřin nebo případného krvácení. Z toho důvodu se doporučuje také tymián neužívat minimálně dva týdny před plánovaným operativním zákrokem.

V běžných dávkách je používání tymiánu bezpečné. Léčebné a zvýšené dávky však nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy. Před užíváním ve zvýšené míře se poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

Jaké jsou vaše zkušenosti s užíváním tymiánu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články