Kombinace medu a tymiánu pomůže na respirační, zažívací a další potíže

Med a tymián spolu tvoří jedinečnou kombinaci, která vám pomůže zbavit se mnoha neduhů. Stačí směs přidat do svého jídelníčku a změnu pocítíte velmi brzy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud vás trápí respirační nebo zažívací potíže, nemusíte vždy shánět drahé komerční léky plné chemikálií. Pomoci vám totiž dokáží účinná domácí léčiva, jako je například med a tymián. Ty v kombinaci tvoří jedinečný přírodní prostředek plný silných antioxidantů a dalších užitečných složek, které prospívají obranyschopnosti imunitního systému a pomáhají jej regenerovat. Kromě toho se jedná o velmi chutné potraviny, které lze snadno přidat do svého každodenního jídelníčku. 

Kombinace tymiánu a medu 

Tymián je bylina s pozoruhodnými léčivými účinky, která se v kuchyni často používá k dochucování pokrmů a přípravě lahodných omáček. Mnozí lidé si však neuvědomují, že také obsahuje fytochemické látky, éterický olej, třísloviny, flavonoidy, terpeny a saponiny, což z něj dělá skutečné přírodní léčivo. Právě díky těmto složkám má také antimikrobiální vlastnosti a pomáhá posilovat imunitní systém. V průběhu let se však tymián začal kombinovat s medem, který posiluje jeho vlastnosti. 

Léčebné účinky této kombinace jsou velmi rozmanité, ovšem nejčastěji jsou využívány v tradiční medicíně při léčbě infekcí dýchacích cest a plicních onemocnění. Samotný tymián navíc obsahuje vitamín A, tokoferol a niacin a také důležité minerální látky, jako je zinek, draslík a vápník, přičemž med kromě uklidňujícího účinku působí jako konzervační prostředek směsi – má však také antivirové, antibakteriální a protizánětlivé účinky. Pokud se tedy chcete zbavit kašle nebo zažívacích potíží, stačí si každý den dopřát tuto směs.

Příprava léčivé směsi 

Postup přípravy léčivé směsi je velmi jednoduchý. Tymián nechte několik minut louhovat v šálku vroucí vody, vzniklou tekutinu sceďte a smíchejte s medem. Poté konzumujte jednu polévkovou lžíci každý den po ránu a na večer, abyste se zbavili příznaků. Pokud si chcete připravit větší směs, vložte 50 gramů tymiánu do 800 mililitrové sklenice a zaplňte ji medem. Takto připravenou směs nechte louhovat 2 týdny, poté ji přefiltrujte a můžete začít užívat. Léčivý prostředek má skvěle regenerační, baktericidní a projímavé účinky. 

Další možností je užívání tymiánového oleje, který může být ještě účinnější než samotná bylinka:

  • Pro dospělé: 3 kapky tymiánového oleje 3x denně smíchané se lžičkou medu, 15 minut před jídlem.
  • Pro děti od 5 do 12 let: 3 kapky tymiánového oleje na lžičku medu, zředěné v 50 ml vody, jednou denně.
  • Na střevní parazity: 3 kapky tymiánového oleje na lžičku medu, užívat dvakrát denně po dobu 10 dnů. 
iZdroj fotografie: iStock

Tento přípravek je silnější a prospěšný při léčbě zažívacích poruch, jako je střevní infekce, nadýmání, atonie zažívacího traktu a žaludeční vředy. Směs tymiánu a medu však také disponuje účinky při onemocněních neuropsychického systému, otocích, otravách a bolestech. Nejúčinněji však působí při onemocněních dýchacího systému, jako je astma, bronchitida, tuberkulóza nebo chřipka – již po pár dnech užívání pocítíte příjemnou úlevu od příznaků a budete se cítit mnohem lépe. 

Jak se kombinace medu a tymiánu osvědčila vám?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články