V potravinářství se glutasol neboli glutamát sodný označuje kódem E 621. Lékařka Darla Roye Shores, MD je toho názoru, že je vhodné omezit jeho příjem na minimum.
Glutamát sodný je krystalická forma sodné soli kyseliny L-glutamové. Jedná se o aminokyselinu, přirozeně obsaženou v živých organismech jako součást proteinů. Glutamát najdeme i v přírodní stravě, například v houbách, zralých rajčatech a v některých mořských řasách. Průmyslově se vyrábí většinou z hydrolyzátu kvasinek.
Na co se glutamát sodný používá
Nejčastěji se s glutamátem sodným setkáme v asijské kuchyni, protože je součástí sójové omáčky, kterou se běžně ochucuje téměř každý slaný pokrm ze zeleniny a masa. Protože glutamát zesiluje a zlepšuje chuť, přidává se při průmyslové výrobě do potravin. Najdeme ho pod různým označením, jako je výtažek z droždí, kvasnicový extrakt, sójový hydrolyzát. Zejména děti do 3 let by ho neměly vůbec konzumovat.
Chuť glutamátu označujeme jako umami
O glutamátu se říká, že je pátou chutí – vedle tradiční sladké, slané, kyselé a hořké. Označuje se jako umami z japonského výrazu, který znamená delikátní. Když glutamát sodný přidáte do jídla, můžete si být jisti, že jeho chuť se zvýrazní a vy se jídla nebudete moci nabažit. I proto se přidává do nejrůznějších polotovarů, chipsů, hotových koření. Zpracované potraviny jsou díky němu chutnější.
Zdravotní účinky glutamátu sodného
V západních kuchyních byl glutamát sodný až do druhé světové války věcí neznámou na rozdíl třeba od kuchyně japonské, ve které se ve formě mořských řas Laminaria japonica používal běžně. Jakmile však byla objevena jeho jedinečná chuť, stal se součástí průmyslové výroby potravin. Bohužel jeho konzumace s sebou nese zdravotní rizika. Jedním z nich je potlačení pocitu sytosti a z toho pramenící přejídání.
Glutamát jako neurotransmiter se účastní činnosti centrálního nervového systému a existuje podezření, že jeho častější dávky mohou poškozovat mozek. Při vyšším příjmu glutamátu sodného hrozí nežádoucí účinky, jako je bolest na hrudi, nevolnost, nadměrné pocení, zvýšený tep, únava.
Jak často si dopřejete jídla z asijské kuchyně?