Okra reguluje hladinu cukru v krvi, snižuje hladinu cholesterolu a zmírňuje únavu. Přesto ji majorita Čechů nezná

Ovoce a zelenina obsahují látky, které mají přínos pro lidské zdraví. Ibiškovec jedlý, neboli okra je svým složením skvělá prevence různých onemocnění a pomáhá i při hubnutí.

i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Ibiškovec jedlý, známý také jako okra, je kvetoucí rostlina s jedlými semennými lusky. Roste hlavně v teplém tropickém podnebí, jako je například Afrika a jižní Asie. Lusky jsou dostupné ve dvou barvách, červené a zelené. Ty červené se vařením změní na zelené. Chuť u obou barev je stejná. Vzhledem ke slizké konzistenci je pro mnoho lidí neatraktivní. I když to není často vyhledávané ovoce, je ibiškovec plný vitamínů a minerálů, které jsou zdraví prospěšné.

Bohatý na potřebné živiny

Ibiškovec je výborným zdrojem vitamínu C a K. Vitamín C přispívá ke správné funkci imunitního systému a vitamín K hraje důležitou roli při srážení krve. Obsahuje velmi málo kalorií a sacharidů, a proto je velmi oblíbenou potravinou při hubnutí. Na rozdíl od většiny ovoce a zeleniny obsahuje také bílkoviny. Za zmínku stojí i vysoký obsah vlákniny.

iZdroj fotografie: Pexels

Ibiškovec jedlý a bílkoviny

Bílkoviny obsažené v okře mají významný vliv na tělo při redukci hmotnosti. Látky v rostlině také zlepšují strukturu kostí a svalové hmoty a pomáhají při kontrole hladiny cukru v krvi, což ocení zejména diabetici.

Snižuje riziko srdečních onemocnění

S vysokým cholesterolem se zvyšuje i riziko srdečních onemocnění. Okra díky své konzistenci je schopná na sebe cholesterol navázat, a tak se vylučuje z těla stolicí a neabsorbuje se do těla. Byla provedena studie, při které se porovnávaly zánětlivé markery zúčastněných. Ti, kteří konzumovali stravu bohatou na polyfenoly, měli nižší hladiny zánětlivých markerů, které mají jistou spojitost se vznikem srdečních onemocnění.

iZdroj fotografie: Pexels

Vysoký obsah antioxidantů

Antioxidanty jsou pro tělo velmi důležité. Pomáhají tělu v boji s volnými radikály. Hlavními antioxidanty v ibiškovci jsou polyfenoly včetně flavonoidů a isoquercetinu, a také vitamíny A a C. Polyfenoly zlepšují zdraví srdce a snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění a vzniku krevních sraženin. Dále také chrání mozek před zánětem a stárnutím, a rovněž zlepšují paměť.

Prevence rakoviny

Ibiškovec obsahuje lektiny, které v těle plní mnoho významných funkcí. V případě rakoviny dokáží tlumit růst nových nádorových buněk. Vědci zkoumali růst rakoviny prsu ve zkumavce a zjistili, že lektin obsažený v ibiškovci může zabránit růstu buněk až o 63 %.

iZdroj fotografie: Pexels

Snižuje hladinu cukru v krvi

Udržovat správnou hladinu cukru v krvi je důležité nejen pro diabetiky. Trvale vysoká hladina cukru může způsobit cukrovku zejména 2. typu. Vědci zjistili, že konzumace ibiškovce sníží absorbování cukru do těla a stabilizuje hladinu cukru v krvi. Ovšem není vhodné ho konzumovat společně s léky na cukrovku.

Prospěšné i pro těhotné ženy

Okra obsahuje vitamín B9, který je velmi důležitý zejména pro těhotné ženy. Pomáhá snížit riziko deformace neurální trubice, a předcházet tak poškození mozku a páteře plodu. Těhotným ženám se doporučuje doplňovat alespoň 400 mg pravidelně každý den.

iZdroj fotografie: Pexels

Jednoduché přidání do stravy

Při nákupu vybírejte hladké a jemné lusky bez hnědých skvrn. Před zpracováním je můžete uchovávat v lednici po dobu až 4 dnů. Použít se dá v omáčkách a polévkách. Jestliže se chcete vyhnout slizké konzistenci okry, je nutné ji správně tepelně upravit, například uvařením při vysoké teplotě, pečením v troubě nebo grilováním. Vyzkoušeli jste už někdy ibiškovec jedlý?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články