Pórek je přírodní antibiotikum a pomáhá odvodňovat. Kromě toho chrání i kardiovaskulární systém

Pórek znají lidé už po tisíciletí. Mezi jeho blahodárné a výjimečné účinky patří schopnost bojovat s infekcemi a chránit buňky. A to stále není všechno, co umí.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pórek patří mezi zeleninu. Je chuťově velmi výrazný, takže si ho s ničím nespletete. Je základním kamenem mnoha italských a čínských receptů. Jeho spektrum využití v kuchyni je velmi široké od hlavních jídel po zeleninové saláty a pomazánky. Dietetička Alina Petre zdůrazňuje, že lidé, kteří jedí pravidelně pórek, efektivně podporují svůj imunitní systém a dokonce se chrání proti různým nemocem.

Pórek je přírodní antibiotikum

Cítíte, že na vás něco leze? Podpořte tělo pórkem. Pórek svým složením má antibiotické účinky. Obsahuje minerální soli, vitamíny a látky zvané flavonoidy. Ty chrání buňky vašeho těla před poškozením tím, že vás chrání proti volným radikálům. Pórek překypuje vitamíny C a B6, takže buduje silnou imunitu. Pomáhá tělo stimulovat pro tvorbu protilátek a bojovat proti infekcím.

Tím, že pórek obsahuje velké množství antioxidantů, pomáhá také předcházet rakovině. Podle vědecké studie má největší vliv v prevenci vzniku kolorektálního karcinomu. Jistou měrou za to pórek vděčí vysokému obsahu vitamínů, dávce vlákniny a blahodárných látek podporujících zažívání.

Pomoc při odvodnění

Pórek má diuretický účinek, to znamená, že podporuje vylučování moči. Tím se tělo zbavuje toxinů a dalších nepotřebných látek a přebytečné vody v organismu. Trpíte-li zadržováním vody v těle, zařaďte do své stravy více pórku.

Dva pórky zastrčené v hrnci na plotně iZdroj fotografie: Pixabay

Pro srdce i žaludek

Chcete udržet hladinu cholesterolu pod kontrolou? Pórek vám pomůže. Podporuje zdraví kardiovaskulárního systému. Nicméně pomáhá také na trávení. Zatímco cibule může na některé jedince působit dráždivě, pórek pomáhá vylučovat žaludeční šťávy a tím usnadňuje trávení.

Pórek jako součást diety

Snažíte se shodit přebytečná kila? Pórek vám udělá radost svým nízkým obsahem kalorií. Doporučuje se jím doplnit všechny nízkokalorické a hubnoucí diety. Pórek dokáže zasytit, takže vás pocit hladu na dlouho přejde. A přesto z pórku nezískáte ani kilo navíc.

V jakém jídle máte pórek nejraději?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články