Odborník na výživu: Místo pilulek stačí ráno sníst pár rozinek

Rozinky obsahují velké množství antioxidantů a minerálů, bez kterých se vaše tělo neobejde. Navíc jich stačí sníst malé množství, abyste docílili velkých výsledků.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Rozinky patří mezi potraviny, které vám podají pomocnou ruku při zácpě. Mají ale mnohem více účinků na lidské zdraví. Jedná se totiž o sušené ovoce. Sušením se sníží obsah vody, ale ty nejsilnější živiny zůstanou. Jestli hledáte sladkou pochoutku pro mlsání, pak rozinky jsou bezesporu zdravou pochutinou. Velmi dobře se přidávají do snídaně, navíc je lepší jíst je ráno. A jaké benefity můžete očekávat?

1. Rozinky snižují vysoký tlak

Pravidelná konzumace rozinek v rozumné míře podporuje zdraví srdce a snižuje krevní tlak. Hrst rozinek denně má dostatečné množství draslíku, který pomáhá snižovat krevní tlak. Stejné účinky má vláknina, která je v sušených plodech taktéž hojně zastoupena. Samotná vláknina podporuje zdraví cév a zajišťuje jejich pružnost.

2. K léčbě anémie jezte rozinky

Rozinky obsahují hodně železa, takže pokud trpíte chudokrevností, určitě si je dopřejte pravidelně k snídani. Obsahují také komplex vitamínů B, bez kterých se tvorba červených krvinek neobejde. Vzhledem k tomu, že u anémie je běžným doprovodným znakem únava, rozinky k snídani se vám vyplatí hned dvakrát. Mají vysoký obsah sacharidů, takže dodají tělu dostatek energie. Pocit, že jste na vše unavení, se zázračně vytratí.

3. Detoxikace těla

Jestliže chcete detoxikovat tělo, pak je nejlepší podpořit funkci jater a ledvin, které detoxikaci v těle přirozeně zajišťují. Rozinky vám v tom mohou pomoci. Když rozinky namočíte přes noc a pak vypijete rozinkovou vodu, podpoříte svá játra a své ledviny.

Rozinky v dřevěné misce a hrst vedle misky iZdroj fotografie: Freepik

4. Rozinky – přírodní lék na zácpu

Rozinky obsahují nerozpustnou vlákninu a v těle nabobtnají. Tím se zlepší funkce střev a podpoří se posun stolice tak, že snadněji projde. Jestliže máte zácpu, určitě rozinky vyzkoušejte. A co když máte opačný problém? Rozinky pomou i na to. Rozpustná vláknina nasaje nadbytečnou tekutinu a postupně vyřeší průjem.

5. Silné kosti díky rozinkám

Další skvělou výhodou je vysoký obsah vápníku v rozinkách. Hrst rozinek do jogurtu a vaše potřebná denní dávka vápníku je pokrytá. Rozinky se postarají o to, aby se správně tvořily kostní buňky a zůstávaly zdravé. Ideální je také draslík, který v rozinkách tělu dodáte. Ten pomáhá proti osteoporóze a degeneraci kloubů spojenou s postupujícím věkem.

6. Rozinky a vnitřní prostředí těla

Překyselený organismus si často stěžuje ve formě aknózních projevů, bolestmi kloubů, ledvinovými kameny a vysokým cholesterolem. K odkyselení těla stačí hrst rozinek denně, která dodá draslík a hořčík. Tyto dva minerály se postarají o to, aby se pH těla obrátilo na zásaditou stranu. Účinně neutralizují kyselost prostředí, které může ohrozit zdraví. Kromě rozinek existují další potraviny, které vám pomohou odkyselit tělo.

Jak často jíte rozinky?

Zdroj: Zdrave.to
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články