Při vaření jsme zvyklí potraviny kombinovat, aby vznikla ta správná chuť jídla. Nevhodné kombinace však mohou způsobit zdravotní nebo trávicí problémy.
Kdo by neznal banánový mléčný koktejl, špagety se sýrem nebo maso s bramborami? Přitom právě tyto kombinace jídel údajně nejsou pro lidský organismus žádné terno. Dietoložka Jillian Kubala, MS, RD ale varuje před kombinacemi, které by mohly tělu ublížit. Pojďme se podívat na to, které kombinace jídel jsou naopak správné.
Pravidla pro správné kombinování potravin
Některá pravidla pro kombinaci jídel říkají, že bílkoviny by neměly být míchány s tuky, cukr by měl být konzumován samostatně a ovoce a zeleninu bychom neměli jíst dohromady. Další pravidla jsou následující:
- Mléčné výrobky konzumujte jen na prázdný žaludek, zejména se to týká mléka.
- Vyhněte se kombinování různých typů bílkovin.
- Nekombinujte škroby s kyselými potravinami.
- Vyhněte se kombinaci škrobů a bílkovin.
- Jezte ovoce jen na prázdný žaludek.
Pravidla pro kombinování potravin jsou většinou založena na tom, že různé potraviny se různě dlouho tráví. Tím druhým je pak fakt, že různé potraviny potřebují různé enzymy při odlišném pH. Pokud dvě potraviny vyžadují různou hladinu pH, nemůže je tělo současně správně strávit.
Teorie kombinace jídel v praxi
Podle teorie správné kombinace jídel by se měl člověk vyvarovat takových běžných jídel, jako je například kakaové mléko, těstoviny se sýrem, chléb s marmeládou či pomerančový džus na snídani. Měla by totiž způsobovat nezdravé trávení. Z vědeckého hlediska však tato teorie není podložena žádnými relevantními fakty, a pokud by se jí člověk řídil, tak by nakonec nemohl jíst nic jen tak.
Které kombinace potravin tělu opravdu pomáhají
I když teorie kombinace potravin z vědeckého hlediska poněkud zadrhává, přesto existují jídla, která by se kombinovat opravdu měla. Platí to například pro mrkev a tuky. Je to proto, že mrkev obsahuje vitamíny v tuku rozpustné. Proto její konzumace tuky vyžaduje, aby bylo možné tyto vitamíny tělem plně absorbovat.
U lidí, kteří mají sklony k tvorbě ledvinových kamenů, je vhodné jíst například špenát v kombinaci s mlékem, neboť tato kombinace riziko minimalizuje. Na druhou stranu ale snižuje absorpci vápníku. Kdo má ale pestrou a vyváženou stravu, tak se určitě bát nemusí, protože vápník získá i z jiných potravin.
Co si myslíte o vhodné kombinaci jídel vy?