Bolest zad a kloubů: Pravděpodobně máte nedostatek důležitého vitamínu

Vitamín D znáte jistě hlavně ve spojitosti s dětmi, kterým se po narození dodává v podobě kapiček. Pro vývoj kostí, kloubů a zubů je totiž jeho dostatek důležitý. Platí to i u dospělých.

Starší žena držící kapsli vitamínu D i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Bolest kloubů nemusí patřit ke stáří. Někdy za to může nedostatek pohybu, který udržuje klouby a kosti zdravé, nebo nadváha, která klouby neúměrně zatěžuje. V jiných případech je na vině nedostatek vitamínů. Nejdůležitější je zůstat fyzicky aktivní co nejdéle. Proto se pohybu nevyhýbejte, choďte na procházky do přírody a jezte vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály. O bolesti pohybového aparátu rozhoduje hlavně vitamín D.

Vitamín D a jeho nedostatek

Bolest kloubů může být způsobena právě vitamínem D. Pokud chybí dlouhodobě, problém se jenom prohlubuje, bolest se zhoršuje a může vést až k velkým problémům s hybností, kostmi i artritidě. Nedostatek vitamínu D se podle webu Healthline projevuje bolestí pohybového aparátu, pálením a svrběním nohou, bolestmi v nohou a problémy se spánkem. Už jen složení vaší stravy a čas strávený venku na slunci dokáže napovědět, zda jste jeho nedostatkem vážně ohroženi.

Potraviny obsahující vitamín d iZdroj fotografie: Freepik
Dbejte na to, aby vaše strava byla bohatá na potraviny, které obsahují vitamín D přirozeně.

Test nedostatku vitamínu D

Mezi lidmi se šíří jednoduchý trik, který má za úkol odhalit vážný nedostatek vitamínu D. Spočívá v tom, že stisknete hrudník v oblasti hrudní kosti a tlačíte tak, dokud to nebolí. Pokud vás bolel dotyk okamžitě, pak je zvýšení příjmu vitamínu D více než nutný. Pokud si nejste jistí, obraťte se na svého lékaře. Ten může udělat krevní odběry, případně vyvodit odborný závěr podle vašich příznaků. Na JakZdravě v jiném článku radíme, které potraviny jsou na vitamín D bohaté.

Opravdu vitamín D zmírní příznaky covid-19 a ochrání před nákazou? Odborníci mají jasno

K čemu je vitamín D dobrý

Vitamín D pomáhá ke správnému vývoji a fungování kosterní a kloubní soustavy. Jeho dostatek také rozhoduje o kvalitě zubů a obranyschopnosti těla. Ačkoli v souvislosti se silnou imunitou spojujeme většinou vitamín C, vitamín D je neméně důležitý. Podle webu MedicalNewsToday vám může dostatek vitamínu D pomoci před vznikem deprese. Vitamín D může pomáhat také proti rakovině, jak psala naše redakce již dříve.

Jaké zkušenosti máte s nedostatkem vitamínu D?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články