Jaké vitamíny potřebuje člověk v dětství, ve 20, 30, 40, 50 a 60 letech

Vitamíny a minerály jsou základními stavebními kameny pevného zdraví. V různých fázích života má však tělo jiné nároky. Ve 20 zkrátka potřebujete jiné složení vitamínů než v 60.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nejlepším způsobem, jak si udržet zdraví, fyzickou i duševní pohodu a dostatečnou hladinu vitamínů, je jíst vyváženou stravu, pravidelně cvičit a dostatečně spát. Ne vždy je to však možné, zvláště když vezmete do úvahy všechny životní nároky, které na člověka moderní doba klade. Nutriční expertka Sade Meeks, MS, RD proto připomíná, že pokud nemáte dostatek živin ze stravy, není od věci je doplnit pomocí doplňků stravy. Nároky těla se však v průběhu života mění.

Vitamíny pro různé věkové skupiny

Ideální je samozřejmě doplňovat vitamíny a minerály pomocí zdravé a vyvážené stravy. Svou stravu je vhodné také upravit dle toho, jaké nároky v dané životní etapě tělo má. Můžete samozřejmě využít i doplňků stravy, ale snažte se nespoléhat pouze na ně.

Dětství a puberta

V těchto letech je třeba se zaměřit na dostatečný přísun vitamínu D a vápníku. Vápník je nezbytný pro růst a sílu kostí i svalů, vitamín D pak usnadňuje jeho vstřebávání. Vhodnými potravinami jsou například špenát, kapusta, bílé fazole a některé ryby, například sardinky, losos, okoun a pstruh.

iZdroj fotografie: Depositphotos

20+

Vaše aktivita představuje pro vaše tělo největší zátěž, a proto musíte zajistit přísun živin, které potřebujete k udržení fyzické a duševní kondice. Mnoho žen navíc porodí své první dítě mezi 20. a 30. rokem života, na což je třeba tělo také připravit. Stále je důležitý příjem vitamínu D, dále vitamín E, kyselina listová a železo pro ochranu reprodukčních orgánů a podporu početí. Obecně potřebný je také vitamín C, a to pro všechny věkové kategorie. 

30+

Je velmi důležité chránit celkové zdraví organismu a v tomto věku byste se měli zaměřit také na oddálení stárnutí. Pro udržení mladistvého vzhledu pleti je důležité, abyste jí dodávali dostatek vitamínů A, E a koenzymu Q10. Užívejte vitamíny D a C na podporu imunitního systému. V tomto věku je důležité podporovat nervový systém hořčíkem, zinkem a vitamíny skupiny B. 

40+

V tomto věku je důležité chránit citlivá místa a zachovat si mladistvost co nejdéle. Užívejte vitamín D a vápník kvůli kostem, hořčík a vitamíny skupiny B kvůli ochraně nervového systému. Vitamíny C a E poskytují antioxidační ochranu proti stárnutí a koenzym Q10 prospívá vaší pleti. Jezte více omega-3 mastných kyselin, které podporují váš kardiovaskulární systém.

iZdroj fotografie: Depsitphotos

50+

V tomto věku už není tak snadné bojovat proti vráskám, ale celkové zdraví lze stále udržovat správnou stravou a doplňky stravy. Vaše kosti stále potřebují vápník a vitamín D, vaše srdce a žíly ocení omega-3 a vitamín K. Podpořte svůj nervový systém hořčíkem a vitamíny skupiny B, zejména B12. Vitamíny C a E jsou nezbytné pro antioxidační ochranu. Příjem vitamínu A je důležitý také pro ochranu zraku. Kvůli pleti pokračujte v užívání koenzymu Q10.

60+

Příjem vitamínů a minerálů se příliš neliší od údajů uvedených v seznamu 50+. Postupujte podle pokynů pro tuto věkovou kategorii a užívejte melatonin, pokud máte problémy se spánkem. Poraďte se s lékařem, abyste zajistili správné dávkování doplňků stravy a předešli možným lékovým interakcím.

Jak doplňujete vitamíny a minerály vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články