Kvůli nim se nejvíc kazí zuby: Některé potraviny je lepší nahradit, v ústech dělají pořádnou neplechu

Některé běžné potraviny mají na vaše zuby velmi negativní vliv. Některé obsahují skrytý přidaný cukr, který zvyšuje riziko zubního kazu, jiné zase kyseliny, které zuby naleptávají.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Potraviny a nápoje, které konzumujete, mají velký vliv na vaše zuby a dásně. Zatímco některé potraviny a nápoje podporují zdravé zuby a dásně, jiné mohou vést ke vzniku zubního kazu, erozi a rozvoji onemocnění ústní dutiny. Nutriční specialistka Sade Meeks, MS, RD upozorňuje na problémy, které zubům způsobují potraviny, které lidé běžně denně konzumují. Těmto potížím však lze předcházet a mít vždy krásný a zdravý úsměv.

1. Cereálie

Nejenže po těchto potravinách budete mít za hodinu hlad, protože neobsahují bílkoviny a další důležité živiny, ale navíc obsahují hodně přidaného cukru a rafinovaných sacharidů, což zubům samozřejmě vůbec neprospívá.

Některé cereálie a sladké pečivo obsahují několik lžiček přidaného cukru na porci, což může přispívat k erozi zubů a onemocnění dásní. Pozor také na to, že snídaňové cereálie a sladkosti na bázi obilovin patří k nejčastějším příčinám příjmu přidaného cukru u dětí a dospívajících.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Řešení

Jezte obiloviny s mléčnými výrobky, které snižují obsah cukru v zubech. Vápník a vitamín D obsažené v mléčných výrobcích pomáhají posilovat zuby, aniž by je poškozovaly.

2. Horké nápoje

Káva a čaj mohou být pro zuby škodlivé. Pokud je totiž konzumujete pravidelně a ve velkém množství, mohou zapříčinit vznik skvrn a celkové žloutnutí zubů. Způsobují také zápach z úst, který může způsobit i poškození ústní dutiny.

Řešení

Ihned po konzumaci dvou výše uvedených potravin je nejlepší vypláchnout si ústa vodou, tím zuby i ústní dutinu ochráníte před zbytky látek, které by jim mohly uškodit.

3. Bílé pečivo

Mnohé sendviče a hamburgery z rychlého občerstvení obsahují velké množství cukrů, které zvýrazňují chuť pečiva. Zpracované sacharidy totiž vytvářejí v ústech bakterie, které vedou ke vzniku zubního kazu.  Stejně jako v případě přidaného cukru, bakterie v ústech rychle fermentují cukry obsažené v pečivu, a tak vytvářejí kyselinu poškozující sklovinu. Konzumace velkého množství těchto potravin je proto spojena se zvýšeným rizikem vzniku zubního kazu.

Řešení

Pokud nestíháte a chcete si dát jen nějakou rychlovku, například právě ve formě sendviče či bagety, sáhněte po celozrnné variantě. V takovém případě jsou tou nejlepší volbou pro vaše zuby i zdraví.

4. Milk shake

Pokud si rádi dáváte mléčné koktejly, pozor. Koktejly, i když jsou vyrobeny ze skutečného ovoce, vždy obsahují kyseliny, které mohou narušit zubní sklovinu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Řešení

Vápník obsažený v mléčných výrobcích a sójovém mléce posiluje zuby, takže pokud máte chuť na mléčný studený nápoj, dejte si raději je.

5. Sušené ovoce a ovocné džusy

Přestože 100 % ovocné šťávy obsahují velké množství důležitých živin, jejich časté pití vašim zubům příliš neprospívá. Ovocné šťávy jsou kyselé a mohou narušovat zubní sklovinu. To platí zejména pro kyselejší druhy, jako je hroznová, pomerančová, jablečná a citronová šťáva. Sušené ovoce často obsahuje mnoho přidaného cukru, což problém ještě zhoršuje.

Řešení

Snažte se vybírat sušené ovoce bez přidaného cukru a džusy ředit vodou. Zjemní se tak kyselost ovoce. Samozřejmostí by mělo také být pravidelné a důkladné čištění zubů, kousky sušeného ovoce či dužiny z džusu se totiž často zachytávají v mezizubním prostoru.

6. Slazené nápoje

Tyto nápoje působí na zuby dvěma škodlivými způsoby: Jsou kyselé, a navíc poskytují palivo pro bakterie, které podporují vznik zubního kazu. Bakterie podporující vznik zubního kazu, jako je Streptococcus mutans, se živí cukrem a produkují kyseliny, které demineralizují nebo rozkládají zubní sklovinu.

Řešení

Pokud slazenému nápoji neodoláte, zapijte jej alespoň vodou. Ideální by ovšem bylo se jim zcela vyhnout, případně si po jejich konzumaci vyčistit zuby.

Které potraviny na tomto seznamu vás nejvíce překvapily?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články