Benefity švestek a proč je jíst po celý rok | JakZdravě.cz

Švestky, vitamínová bomba se zázračnými účinky na lidské tělo. Bojují proti stárnutí i všemožným zánětům

Slivoň švestka není jen vynikající ovoce, ale také blahodárný plod, který napomáhá našemu celkovému zdraví.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Slivoň švestka nebo lidově prostě švestka se hojně vyskytuje na většině českých zahrad. Jsou typickým plodem pozdního léta a koupíte je za levný peníz na každém trhu. Patří do stejné skupiny, jako například broskve, nektarinky nebo meruňky. Právě švestek existuje nepřeberné množství variant. Od různých velikostí přes barvy, jako je typická fialová, červená, zelená, oranžová nebo růžová. Jejich dužina může být žlutá nebo oranžová. 
Švestky jako vitaminová bomba

Pocházejí z Číny, kde vznikly zhruba před tisíci lety. Následně se ocitly v Japonsku, odkud pak cestovaly do dalších částí Evropy a Ameriky. V dnešní době jich najdeme po celém světě víc než 2000 různých odrůd. Umí dodat dortu či dezertu mírnou a osvěžující sladkost. Rovněž jsou ceněné pro své zdravotní účinky. Obsahují vitamín E, který pomáhá bojovat proti stárnutí pleti, snižuje krevní tlak a řadí se mezi vitamíny rozpustné v tucích. 


iZdroj fotografie: Pexels

Vyzdvihnout je zapotřebí i to, že v nich nalezneme celý komplex vitamínů skupiny B, a to včetně B12, který se nachází většinou v živočišných produktech a je důležitý doplněk hlavně pro vegany. Dále stojí určitě za zmínku vitamín C, který jak známo, napomáhá naší obranyschopnosti a léčí tělo. Mezi dalšími obsaženými vitamíny a minerály najdeme vitamín A a K, měď a zinek. Tyto fialové poklady mají rovněž vysoký obsah vlákniny. 

Léčivé účinky švěstek

Proto napomáhají léčit zácpu a jsou tak skvělým pomocníkem každé mamince v těhotenství či po porodu. Mají nízký glykemický index, takže neovlivňují hladinu krevního cukru. Pokud jste švestky koupili na farmářských trzích a nestíháte je jíst, uložte je do lednice. Naopak pokud je potřebujete nechat dozrát, zabalte je do papírové utěrky a nechejte 3 dny dozrát při pokojové teplotě. Fialové plody jsou velmi snadno zpracovatelné. Dají se uskladnit na mnoho různých způsobů. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Od zavařování až po sušení. Vyrobíte z nich lahodná povidla, která se dají použít do slaných i sladkých receptů. Zapracovat je můžete do salátů, vyrobit z nich čerstvou ovocnou salsu, dát plátek do čaje nebo do smoothie. Skvěle chutnají také nakrájené na kousky v jogurtu. Vyrábí se z nich u nás velmi oblíbený alkohol. Slivovici zná snad každý pro své blahodárné účinky. Dělají se z ní obklady na bolavé klouby, ulevuje od zánětu a dá se použít i jako dezinfekce.

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 307 hlasů
Nahlásit chybu
DámskýDeník
Matka zkameněla hrůzou, když chůvička zaznamenala podivné stíny. Nečekala ani minutu a vyběhla do dětského pokoje
Události247
Rušení nemocnic? Šíříte lži, strašíte lidi a příště si ověřte informace, utřel Vojtěch v duelu ministrů Hamáčka
VědaŽivě
Věříte, že přistání Američanů na Měsíci byl podvrh? Pravda za konspiračními teoriemi odhalena v plné kráse
adbz
Přesaďte a rozmnožte lilie léty ověřeným způsobem zahrádkářů. Právě teď je na to ideální čas, bohatě vám pokvetou už příští rok