Babský odvar z pelyňku je zaručený lék proti lékařům a nemocnicím. Obsahuje pro tělo životně nezbytné živiny

Pelyněk estragon je bylina disponující velmi jemnou chutí a své využití našla jak v kuchyni, tak i ve zdravotnictví. Seznamte se s ní blíže.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pelyněk estragon neboli Artemisia dracunculus je vytrvalá bylina z čeledi slunečnicovitých, která své široké využití našla především díky svým aromatickým, vonným a léčebným účinkům. Navíc má tato bylina velmi jemnou chuť a dobře se kombinuje s pokrmy, jako jsou například ryby, hovězí a kuřecí maso, chřest, vejce a různé polévky. Podívejte se níže, co vše pelyněk estragon přináší a proč ho zařadit do jídelníčku. 

Obsahuje prospěšné živiny

Pelyněk estragon má sice velmi nízký obsah kalorií a sacharidů, ale obsahuje živiny, které mohou být prospěšné pro vaše zdraví. Pouhá jedna polévková lžíce sušené směsi obsahuje například 7% denního příjmu manganu (živina, která se podílí na zdraví mozku, růstu, metabolismu a snižování oxidačního stresu v těle), 3% denního příjmu železa a 2% denního příjmu draslíku.

iZdroj fotografie: Freepik

Zlepšuje citlivost na inzulín 

Inzulín je hormon, který pomáhá přivádět do buněk glukózu, aby ji mohl člověk následně přeměnit v energii. Ovšem faktory, jako je špatná strava a záněty, mohou vést k inzulínové rezistenci, což má za následek, že se hladina glukózy ve vašem těle nepřiměřeně zvýší. Podle několika nedávných studií však pelyněk estragon pomáhá řešit tento problém tím, že zlepšuje citlivost na inzulín a způsob, jakým vaše tělo využívá glukózu. 

Může zlepšit spánek 

Nedostatečný spánek může zvyšovat riziko onemocnění, jako je cukrovka 2. typu a různé srdeční choroby. K jeho špatné kvalitě přispívají především změny v pracovním rozvrhu, vysoká míra stresu nebo náročný životní styl. Jako léky na spaní se často používají prášky nebo hypnotika, které však mohou vést ke komplikacím, včetně deprese nebo jejich zneužívání. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Skupina rostlin Artemisia, do které patří i pelyněk estragon, se však používá jako lék na různé zdravotní potíže, do kterých patří i špatný spánek. Podle jedné studie totiž tyto rostliny poskytují sedativní účinek a pomáhají regulovat spánkový režim. Vzhledem k malému rozsahu studie je však zapotřebí dalšího výzkumu. 

Může zvyšovat chuť k jídlu

Ke ztrátě chuti k jídlu může dojít z různých důvodů, mezi které patří věk, deprese nebo chemoterapie. Pokud se však tento problém neléčí, důsledkem může být podvýživa a snížená kvalita života. Jedna studie na myších tak zkoumala, zda dokáže pelyňkový extrakt v tomto případě také pomoct. Jako výsledek se ukázalo, že tato bylina skutečně ke zvýšení pocitu hladu přispívá. Je však třeba brát v úvahu, že studie neproběhla na lidech a proto je zapotřebí dalšího výzkumu. 

Užíváte pelyněk estragon i vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Robin Dostál

Zobrazit další články