Na nachlazení, nevolnost, bolest i hubnutí: Léčivý zázvor je vitamínová bomba plná antioxidantů

Štiplavý zázvor přináší řadu užitečných zdravotních přínosů, ze kterých může těžit každý. Ještě účinnější je ve formě léčivé směsi s ostatními ingrediencemi.

i Zdroj fotografie: Vaganbaking / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zázvor je oblíbená potravina, která pochází z jihovýchodní Asie a ve světě medicíny je dobře známá pro své zdraví prospěšné benefity. Těmi podle Katherine Marengo disponuje zejména díky silným antioxidantům, vitamínům a dalším sloučeninám, které obsahuje v hojném množství – ty mohou mimo jiné také podpořit vaše psychické zdraví. Kromě toho se jedná o velmi chutně „koření“, které můžete přidat do mnoha pokrmů. Stejně tak si jej však můžete vychutnat ve formě léčivé směsi nebo například také čaje. 

1) Silné léčivé účinky (díky gingerolu) 

Zázvor disponuje dlouhou řadu silných léčivých účinků. Není proto divu, že se již po dlouhá tisíciletí používá v různých formách tradiční a alternativní medicíny (například pro podporu trávení, zmírnění nevolnosti a v boji proti chřipce a nachlazení). To vše především díky gingerolu, účinného antioxidantu, který je jednou z přírodních silic. Jedná se o bioaktivní složku, která má silné protizánětlivé a antioxidační účinky. Díky těm je mimo jiné schopný snižovat oxidační stres, který je důsledkem nadměrného množství volných radikálů v těle.

2) Může léčit nevolnost

Štiplavý zázvor je skvělý přírodní prostředek proti nevolnosti a může dokonce pomáhat s úlevou pacientům, kteří podstupují některé typy operací. Tento léčivý kořen se také osvědčil při chemoterapii a potížích spojených s těhotenství – je ovšem zapotřebí provést další studie, které by potvrdily jeho účinky. Přestože je považován za bezpečný, měli byste se při jeho užívání raději poradit se svým praktickým lékařem (zejména pokud chcete jíst větší množství při těhotenství nebo trpíte poruchami srážlivosti krve).

3) Pomáhá při hubnutí

Zázvor může hrát velmi účinnou roli při hubnutí – jeho suplementace nebo konzumace v čerstvé formě významně snižuje tělesnou hmotnost, poměr pasu a boků a poměr boků u lidí s nadváhou nebo obezitou. Stejně tak může být tento kořen skvělým pomocníkem při snižování indexu tělesné hmotnosti a hladiny inzulinu v krvi (jeho vysoké hladiny v krvi jsou naopak spojovány s obezitou). Schopnost zázvoru podporovat hubnutí může souviset s jeho potenciálem pomáhat zvyšovat počet spálených kalorií nebo snižovat zánět. 

4) Pomáhá při osteoartróze

Osteoartróza je běžný zdravotní problém, který zahrnuje především degeneraci kloubů a nepříjemné příznaky, jako je bolest a ztuhlost kloubů. Pokud tímto problémem trpíte, můžete si ulevit pravidelným užíváním zázvoru – ten totiž dokáže snižovat bolest a celkové dopady tohoto onemocnění na lidské zdraví. Je ovšem důležité si uvědomit, že zázvor má výraznou chuť a při zvýšené konzumace může způsobovat žaludeční potíže. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Léčivá zázvorová směs do čaje 

Pokud chcete vytěžit ze zázvoru co nejvíce, můžete si z něj připravit léčivou směs do čaje nebo horké vody. Jeho pravidelná konzumace podporuje obranyschopnost imunitního systému, což je důležité zejména na podzim a v zimě – med zase prokazuje vyživující a tonizující vlastnosti a pomáhá normalizovat funkci všech orgánů v těle. K přípravě budete potřebovat následující ingredience:

  • 1 ks citron 
  • 300 až 350 gramů čerstvého zázvoru  
  • med, podle chuti

Postup pro přípravu je poté již velmi jednoduchý. Nejprve z citronu odstraňte semínka a poté jej nakrájejte. Následně jej společně s čerstvým zázvorem umelte mlýnkem na maso nebo rozmixujte mixérem (přidejte med a ještě jednou vše pořádně mixujte). Hotovou směs vložte do skleněné nádoby a skladujte v ledničce. Abyste získali co nejlepší účinky, snězte každý den jednu čajovou lžičky směsi. Je ovšem dobré brát na vědomí, že zázvor, stejně jako ostatní léky, je třeba užívat s opatrností. 

Jak často jíte zázvor vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články