Bolí vás klouby a nic nepomáhá? Jde o signál, že vám chybí 4 životně důležité vitamíny

Fit tělo bez bolesti kloubů snadno získáte pomocí důležitých vitamínů a minerálů. Podívejte se na to, které z nich nejvíce ovlivňují jejich funkčnost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Někteří lidé ani netuší, že konzumací vyvážené stravy doplňují do těla veškeré potřebné živiny. Díky tomu si pak tělo může vzít ze stravy cokoliv, co mu bude chybět. Vyhnete se tak nepříjemným zdravotním potížím a oddálíte nemoci nebo bolesti, které čekají některé lidi ve stáří. Pokud trpíte bolestí kloubů nebo se jí chcete vyhnout, podívejte se na vitamíny a minerály, jež vám mohou pomoci.

Vitamín D je skvělý na mnoho věcí

Tento vitamín je pro tělo nesmírně důležitý, jelikož pomáhá tělu vstřebávat vápník. Mnoho lidí se spoléhá na to, že jej získávají hlavně ze sluníčka, ale není tomu tak. Je potřeba jej doplňovat i pomocí stravy nebo doplňků stravy. Správné vstřebávání vápníku je zásadní pro zdraví a vývoj kostí (kloubů). Z výzkumu také vyplynulo, že dokáže zmírňovat záněty. Proto je dobrý primárně pro ty, kteří mají problémy s klouby a hlavním problémem je zánět. Při jeho nedostatku může člověk pociťovat špatnou náladu, zažívací potíže a bolestivé klouby.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tohoto vitamínu získáte více z několika zdrojů. Pokuste trávit více času venku na sluníčku. Velká část přijatého vitamínu D pochází právě ze slunce. Do jídelníčku zařaďte více tučných ryb, jako je například makrela nebo losos. Tyto ryby obsahují vysoký podíl vitamínu D. Další radou je konzumace většího množství mléka. Pro ty, jež nesnášejí mléčné výrobky, je vhodné mandlové mléko. Jestliže nejíte ryby, nepijete mléko a nemáte možnost trávit více času venku, zakupte si doplňky stravy.

Vápník je důležitý pro klouby

Každý by měl vědět, že vápník je velmi důležitý pro správný vývoj kostí a kloubů. Pití mléka, jež obsahuje vápník, se klade na srdce mnoha malým dětem, aby správně rostly. Pokud máte problémy s nedostatkem tohoto minerálu, tak je velká pravděpodobnost, že se u vás vyskytnou potíže s bolestí kloubů. Příkladem může být osteoporóza, která zapříčiňuje křehčí kosti a náchylnost k lámání. Tato nemoc vzniká nejvíce u žen, které si prochází menopauzou. V tu dobu u nich klesá ženský hormon estrogen a zároveň se snižuje hustota kostí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Abyste měli v těle dostatek tohoto minerálu, je dobré začít konzumovat tvrdý sýr. K obědu nebo večeři si uvařte mastnější ryby, mezi které patří losos a sardinky. Naučte se jíst přírodní jogurt, protože ty uměle ochucené nejsou příliš zdravé. Vyzkoušet můžete i tofu, jež se považuje za náhradu masa. Touto potravinou můžete zkusit nahradit alespoň jednou týdně maso.

Draslík udržuje vápník v těle

Strava bohatá na draslík zamezuje vylučování vápníku v moči. Díky tomu se zvyšuje hustota kostí a vy tak předcházíte různým onemocněním kostí a kloubů. Tento minerál reguluje hladinu draslíku a fosforu v těle, které jsou důležité pro zdraví kostí. Abyste si udrželi jeho správnou hladinu, můžete ho do těla doplňovat pomocí doplňků stravy. Například studie z roku 2008 publikovaná v časopise Journal of Pain zjistila, že doplňky draslíku snižují bolesti kloubů u osob trpících těmito stavy. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Draslík můžete získat i správnou a vyváženou stravou, do které zařadíte například batáty. Dále je dobré zvýšit konzumaci ovoce. Připravit si můžete například ovocný salát. Do takového salátu se snažte dávat hodně banánů, kiwi a pomerančů, které jsou plné tohoto potřebného minerálu. Nezapomínejte ani na zeleninu, kterou by se ve stravě nemělo nikdy šetřit. Největší množství draslíku se skrývá v buňkách. Každý by měl vědět, že tento minerál je nezbytný pro jakékoliv funkce probíhající v živém organismu.

Hořčík je zázračný minerál

Právě hořčík se nachází hlavně v kostech, zubech a svalech. Je důležité, udržovat jeho hladinu, protože se podílí na velkém množství enzymatických reakcí. Hořčík snižuje míru vyčerpání a únavy, udržuje správnou činnost svalů, zubů a kostí. Má celou řadu pozitivních účinků na lidské zdraví, a proto by si lidé měli dávat větší pozor na to, aby ho přijímali v dostatečném množství. Z výzkumu vyplynulo, že hořčík snižuje možnost zánětu v kloubech, což je velmi bolestivý stav.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Abyste zvýšili příjem tohoto minerálu, je dobré začít jíst dýňová semínka. Ta můžete použít v mnoha receptech a nemusíte je jíst samotná na svačinu. Další potravinou plnou hořčíku je špenát, jež se dá zařadit do různých pokrmů a i nápojů. V kuchyni vyměňte bílou rýži za hnědou a v lékárně si pořiďte doplňky stravy. Do jídelníčku zařaďte také další potraviny, bohaté na hořčík, jako je například listová zelenina, luštěniny, obiloviny a banány.

Pečujte preventivně o klouby

I u kloubů lze zvolit preventivní péči, stačí se zaměřit na zdravější životní styl a zajímat se o přijímané potraviny. Pokud máte tělesnou nadváhu, snažte se zbavit přebytečných tuků a zhubnout. Nebudete tolik zatěžovat a namáhat klouby. Několikrát týdně si vyjděte na procházku nebo si zacvičte. Tělo byste měli udržovat pravidelně v pohybu. Primárně to platí pro lidi, kteří mají sedavé zaměstnání. Jídelníček si nastavte tak, aby byl plný zdravých surovin a další vitamíny a minerály doplňujte přes doplňky stravy.

Zdroj: Avogel

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články