Chuť není to nejlepší, co může máta – především ženám ⁠– ⁠nabídnout. Dokáže ulevit tělu i psychice

Máta je oblíbená bylinka, která dokáže osvěžit každý nápoj a dodat jedinečnou chuť mnoha jídlům. Kromě toho však také nabízí řadu zdravotních přínosů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Máte je oblíbená rostlinka, kterou lidé znají především pro její chladivý pocit, který vyvolává při konzumaci. Díky tomu je skvělou přísadou do nápojů, drinků, čajů nebo také jídel, zejména omáček, salátů a dezertů, kterým dodává osvěžující pocit a také naprosto jedinečnou chuť. Jak ovšem říká Dr. Keith Pearson, kromě kulinářského využití nabízí tato rostlina také řadu zdravotních přínosů, ze kterých může těžit naprosto každý. Níže se můžete seznámit s těmi nejzajímavějšími z nich. 

1) Máta je bohatá na živiny

Přestože se máta většinou nekonzumuje ve velkém množství, obsahuje řadu užitečných živin. Již pouhých 14 gramů této oblíbené byliny obsahuje 1 gram vlákniny, 12 % denní dávky (DD) vitamínu A, který je zvláště důležitý pro dobré zdraví očí, 9 % DD železa, 8 % DD manganu a 4 % DD folátů. V porovnání s jinými rostlinami nebo kořením nabízí navíc bohaté množství antioxidantů, které pomáhají chránit tělo před oxidačním stresem ničícím tělesné buňky. 

2) Léčí syndrom dráždivého tračníku

Syndrom dráždivého tračníku je častá porucha trávicího traktu, která se vyznačuje především bolestí žaludku, plynatostí, nadýmáním a změnami střevních funkcí. Ačkoliv lékaři většinou doporučují pacientům v tomto případě užívat vhodné léky a uskutečnit určité změny ve stravování, při léčbě tohoto problému se také osvědčil mátový olej. Ten obsahuje mentol, který disponuje uklidňujícími účinky právě na svaly trávicího traktu. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Zmírňuje zažívací potíže

Máta může být účinná i při zmírňování dalších zažívacích potíží, jako je zejména žaludeční nevolnost a poruchy trávení. Jedná se opět o užívání mátového oleje s obsahem mentolu, který účinně pomáhá zmírňovat příznaky těchto nepříjemných problémů a dodává tělu pocit úlevy – ještě lépe však funguje v kombinaci s kmínovým olejem.

4) Zlepšuje funkci mozku

Mátu nemusíte jen konzumovat, ale lze ji také inhalovat, a to ve formě esenciálních olejů. Tento způsob použití přináší skvělé zdravotní výhody, a to včetně zlepšení funkce mozku, zejména podpory paměti, odstranění frustrace, úzkosti a únavy a zvýšení bdělosti. Abyste získali co nejlepší výsledky, můžete ji inhalovat jednou až dvakrát do týdne po dobu pěti minut. 

5) Snižuje bolest při kojení

Matky, které kojí, se běžně potýkají s popraskanými a bolestivými bradavkami. V takovém případě je vhodné aplikovat na ně různé formy máty (nejlépe však esenciální olej smíchaný s gelem či vodou), který pomůže dané místo rychle zregenerovat a bolest utlumit. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

6) Zlepšuje příznaky nachlazení

Mnoho volně prodejných přípravků proti nachlazení a chřipce obsahuje mentol, což je primární sloučenina v mátovém oleji. Jak již bylo zmíněno výše, jedná se o silnou látku, která podporuje rychlejší hojení. Kromě toho však také dokáže zbavit nosní dutiny ucpání a zlepšit proudění vzduchu, a tím i dýchání. 

7) Pomáhá odstraňovat zápach z úst

Žvýkačky s příchutí máty a mentolové bonbony patří k prvním věcem, po kterých lidé sahají, když se snaží zamaskovat zápach z úst nebo se jej zbavit. Tímto způsobem si však pomohou pouze na pár hodin – mnohem lépe se osvědčilo žvýkání čerstvých lístků nebo pití mátového čaje. 

Jak často používáte mátu vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články