Proč je lepší pít teplou vodu z kohoutku místo té studené? Její putování trávicím traktem zrychluje metabolismus až o 30%

Vodou se lidé léčili odnepaměti. Nejčastěji využívají vodu studenou. Avšak i teplá voda přináší řadu zdravotních účinků, které tělu prospějí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

O vodě je možné říct, že je to životodárná tekutina, bez které by nebyl život na Zemi. Potřebují ji rostliny i živočichové. Lidské tělo je složeno z více než 60 % z vody. Už to hovoří pro to, že je třeba vodu také pravidelně doplňovat, myslí si lékařka Heather Sateia, MD. Bez ní by totiž správně nefungovaly vnitřní orgány. V čem tkví výhody pití teplé vody?

Voda v lidském těle

Voda tvoří lidský organismus ze 60 %. Najdeme ji ve vnitřním prostředí buněk i v tkáňovém moku. Za běžných podmínek si tělo umí udržovat rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin, tedy i vody. Množství vody v organismu ovlivňuje konzumace potravy, vlhkost prostředí, teplota těla i okolí. Voda se účastní všech fyziologických procesů v organismu. Nejvíce vody obsahuje mozek, srdce, játra, ledviny, plíce, svaly a pokožka.

Zdravější a lepší trávení díky teplé vodě

Doplňovat tekutiny je nutné i po jídle. Když voda chybí, tenké střevo absorbuje většinu tekutiny z jídla, což nutně povede k dehydrataci a ke zpomalení pohybu střev. I proto se k jídlu podává voda. Můžete ale místo vychlazené vody s kostkami ledu vyzkoušet naopak vypít teplou vodu. Ta totiž pomáhá rozkládat jídlo a snižuje riziko zácpy tím, že podporuje peristaltiku střev.

iZdroj fotografie: Pixabay
Voda tvoří až 60 % organismu člověka

Zdravá detoxikace organismu

Pro někoho je obtížné vypít obyčejnou vodu z kohoutku. A ještě by ji měl pít ohřátou? Je to otázka zvyku. Ale zastánci pití teplé vody mají za to, že horká voda dokáže zbavit organismus škodlivých látek a toxinů. Voda by měla být tak teplá, aby dokázala zvýšit produkci potu, které stojí za vylučováním škodlivin.

Horká voda podporuje hubnutí

Kdo hodlá začít s hubnutím, měl by nyní zbystřit pozornost. Pití horké vody mu může v jeho úsilí pomoct. Když se napijete vody, získáte pocit plnosti a už do sebe nedostanete tolik jídla, co jste byli dříve zvyklí. Omezením příjmu stravy docílíte zbavení se přebytečných kilogramů. Voda vypitá před jídlem zrychluje metabolismus až o 30 %, což také přispívá k hubnutí.

iZdroj fotografie: Pixabay
I pití teplého čaje je prospěšné

Uvolnění ucpaných dutin

Trpíte-li na ucpané čelní dutiny, může to být právě horká voda, která je pomůže zprůchodnit. V tomto případě nebudete vodu pít, ale vdechovat její horké páry. Lepšího účinku dosáhnete, když se nakloníte nad hrnec s horkou vodou, do kterého jste přidali sůl nebo heřmánek a hlavu si přikryjete ručníkem.

Na co si při pití horké vody dát pozor

Teplá voda má léčivé účinky, ale nesmí být tak horká, abyste si popálili ústní dutinu. Její optimální teplota se pohybuje okolo 57 °C. Nepopálí vás, přitom je ale příjemně teplá. Pokud hovoříme o pití teplé vody, patří sem i popíjení černé kávy nebo čaje. I ty přinášejí pozitivní účinky na organismus.

Máte zkušenosti s pitím horké vody?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články