Rejuvelac: Zdravý nealkoholický nápoj, který podpoří střeva, se dá „uvařit“ doma. Jeho výsledky jsou známé po celém světě

Tento užitečný nápoj si můžete připravit i vy sami doma, a to za pár korun. Jeho konzumace však nabízí řadu užitečných přínosů, které vaše tělo jistě ocení.

i Zdroj fotografie: Uživatel Father.Jack / Creative Commons / CC BY
                   

Rejuvelac je nealkoholický fermentovaný nápoj vyrobený z naklíčených semen, který si v poslední době získal velkou oblibu po celém světě. Jeho konzumace totiž účinně pomáhá při zažívacích potížích, zrychluje metabolismus a čistí střevní trakt. Jak navíc říká odbornice Kelsey Trull, příprava tohoto přírodního léčiva vás vyjde pouze na pár korun a je to zcela jednoduché. Níže jsme proto pro vás sepsali veškeré informace, které byste o něm měli vědět. 

Rejuvelac a jeho blahodárné přínosy 

Rejuvelac je skutečná enzymová bomba – nahrazuje totiž enzymy, které se z lidského těla „vytahují“ vařenou stravou. Navíc je plný probiotik, která jsou nezbytná pro zdraví střev, detoxikaci těla, zklidnění trávicího systému a optimalizaci jeho fungování (navíc se jedná o přírodní zdroj vitamínů B, C a E). Je ovšem také důležité dodat, že rejuvelac je živý, energetizující nápoj. K jeho přípravě budete potřebovat: 

  • 1 porci bio pšenice
  • 1 x 5 litrovou zednickou nádobu
  • čistou síťku (postačí také moskytiéra nebo gáza)
  • vodu
  • klíčící misku

Nejprve začněte klíčením 

  • První krok vypadá tak, že omyjete 1 šálek bio pšenice (nebo pšenice špaldy), poté jej vložíte do zednické nádoby a naplníte čistou vodou. Nádobu následně přikryjte, aby pšenice mohla dýchat (s tím vám pomůže gázová plachta nebo síťka) a nechte zrna pšenice 12 hodin máčet.
  • Pšenice začne ve vodě klíčit po 12 hodinách. Po této době je zapotřebí, abyste vylili vodu a pšenici znova dobře omyli. Dávejte si však pozor, abyste nepoškodili malé klíčky. Poté nasajte zbývající vodu z pšenice a umístěte ji do filtru, do misky na klíčení a nechte 3 až 4 dny klíčit.
  • Pšenici omývejte alespoň dvakrát denně, aby nezplesnivěla – dávejte si však pozor, aby pod klíčkem nestála voda, protože pak by nemohl dýchat. Neměli byste klíčky také umisťovat na silné sluneční světlo nebo do vysokého tepla. Pokud pšenice vypadá podle zápachu nebo vzhledu plesnivě, pravděpodobně jste pod ní nechali hodně vody nebo nebyla správně odvětraná.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Klíčení je nejnáročnější částí výroby rejuvelacu, takže se nenechte odradit. Rozhodně však tuto část nepodceňujte, protože případná plíseň může ohrozit vaše zdraví. 

Příprava samotného nápoje

Jakmile uplynou 3 až 4 dny a vaše klíčky budou vypadat pěkně, můžete se vrhnout do výroby rejuvelacu: Umístěte naklíčenou pšenici do 5litrové nádoby, naplňte ji čistou vodou a poté přikryjte gázou nebo síťkou. Nádobu pak přendejte na suché, méně světlé místo, nejlépe do trouby na 2 dny. Jakmile uběhne stanovená doba, máte hotovo! Ve výsledku byste měli získat poněkud zakalený nápoj, jehož chuť je lehce nakyslá až citronová, ale zároveň velmi osvěžující. Skladovat byste jej měli především v lednici, kde vydrží zhruba tři dny. 

Tento nápoj plný enzymů a vitamínů můžete pít dvakrát denně, což vám přinese ty nejlepší zdravotní přínosy. Kromě toho vás také skvěle ochladí v letních vedrech. Použít jej pak můžete zejména při poruchách žaludku, v případě problémů s vyprazdňováním, v případě hemoroidů, překyselení organismu, pocitu plnosti, ztrátě chuti k jídlu a k očistě střev. Kromě toho rejuvelac nepůsobí projímavě.

Jak se povedlo připravit rejuvelac vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články