Kruhy pod očima, únava, bolest kloubů, nejen tím vaše ledviny volají o pomoc. Odhalte včas, že nefungují správně a vyhledejte pomoc - JakZdravě.cz

Kruhy pod očima, únava, bolest kloubů, nejen tím vaše ledviny volají o pomoc. Odhalte včas, že nefungují správně a vyhledejte pomoc

Sestavili jsme pro vás seznam příznaků, které naznačují, že vaše ledviny nefungují, tak jak mají. Pokud některými trpíte, neignorujte to.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lidská mysl každý den zpracovává spoustu informací a lidské tělo plní tisíce úkolů. V dnešní uspěchané době, kdy se sami sobě věnujeme čím dál méně, mnohdy přehlížíme nenápadné, varovné signály, které nám naše tělo vysílá, jako třeba časté bolesti hlavy nebo kruhy pod očima.
Problémy se spánkem

Pokud vaše ledviny nefungují správně, znamená to, že toxiny nelze vylučovat z těla močí a zůstávají v krvi. Zvýšená hladina toxinů ztěžuje usínání. Lidé s chronickým onemocněním ledvin pravděpodobně trpí spánkovou apnoe.

Bolesti hlavy, únava a celková slabost

Zdravé a správně fungující ledviny se podílí na tvorbě vitaminu D, který podporuje mineralizaci kostí a jejich normální strukturu. Také produkují hormon erytropoetin (EPO) podporující krvetvorbu. Když ledviny nefungují správně, dochází ke snížení počtu červených krvinek (obsahujících kyslík), a to vede k rychlé únavě svalů a mozku.


iZdroj fotografie: Unsplash

Zápach z úst a kovová chuť

Když se toxiny hromadí v krvi, mění chuť jídla a zanechávají kovovou pachuť v ústech. Zápach z úst je dalším příznakem příliš velkého množství toxinů v krvi. Navíc můžete přestat toužit po mase a úplně ztratit chuť k jídlu.

Dušnost

Souvislost mezi onemocněním ledvin a dušností, zejména po malém úsilí, je způsobena dvěma faktory. Za prvé, když přebytečná tekutina v těle cestuje do plic, způsobí vám dechovou tíži. Za druhé, anémie neboli chudokrevnost zbavuje vaše tělo kyslíku, což také vede k dušnosti.

Vysoký krevní tlak

Váš oběhový systém a ledviny jsou na sobě navzájem závislé. Ledviny mají malé nefrony, které filtrují toxiny a přebytečné tekutiny z krve. Nadbytečná tekutina v krevních cévách se může hromadit a dále zvyšovat krevní tlak.


iZdroj fotografie: Pixabay

A další nenápadné signály

  • Vaky pod očima – prvotním příznakem poškození filtračního systému ledvin je bílkovina v moči, která může vést k otokům kolem očí.
  • Suchá a svědící pokožka – svědčí o neschopnosti ledvin udržovat správnou rovnováhu minerálů a živin.
  • Otoky kotníků, nohou a paží – jsou způsobeny zadržováním většího množství sodíku v těle, v důsledku špatného fungování ledvin.
  • Bolesti zad a nohou – mohou být způsobeny cystami (což jsou vaky naplněné tekutinou), které jsou výsledkem polycystického onemocnění ledvin.
  • Změny moči – vaše ledviny jsou zodpovědné za produkci moči a eliminaci toxinů prostřednictvím ní. Změna frekvence, zápachu, barvy a vzhledu by neměly být ignorovány.

Zdroj: Kidney

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů