Všelék: Na kašel, bolest v krku, infekci a dalších 10 zdravotních komplikací. Jak správně použít tymián?

Tymián je všestranná bylina s širokým spektrem užitečných vlastností. Pomáhá v boji proti virům, bakteriím, plísním a možná i proti rakovině.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Podzimní a následně zimní období je za dveřmi a pro mnoho lidí znamená návrat nachlazení a chřipek. Obzvláště časté jsou záněty horních cest dýchacích, jako jsou bolesti v krku, kašel, ucpaný nos a rýma. Jak potvrzuje nutriční specialistka Amy Richter, RD, na všechny tyto neduhy pomáhá tymián. A důvodů k jeho využití je mnohem více. Toto je 12 nejlepších z nich.

12 výhod tymiánu

Tymián, je mnohem víc než jen skvělá bylina. Má fascinující škálu využití díky své výrazné chuti, ale má také mnoho užitečných léčivých vlastností. Tymián je odedávna známý tím, že pomáhá nejen ochucovat maso, ale také bojovat proti podzimním a zimním neduhům a zahánět je. Jeho antibakteriální účinky jsou dobře známé a čaj z něj se často používá k léčbě bolestí v krku a kašle. Obsahuje vitamíny C a A, které navíc podporují imunitní systém.

iZdroj fotografie: Depositphotos

1. Akné

Pokud už vás nebaví kupovat a zkoušet další a další prostředky proti akné bez výsledku, možná budete mít štěstí s tymiánem, kořením známým svými antibakteriálními vlastnostmi. Studie z roku 2010 prokázala, že tymiánový esenciální olej má antibakteriální účinek proti bakterii P. acnes, která způsobuje akné.

2. Krevní tlak

Ve studii z roku 2014 bylo zjištěno, že tymiánový extrakt významně snižuje srdeční frekvenci u hypertenzních potkanů. Snižuje také hladinu cholesterolu.

3. Kašel

Tymiánová silice získaná z listů se často používá jako prostředek proti kašli. Studie z roku 2018 zjistila, že kombinace tymiánu a extraktu z primule snižuje zánět sliznic. Starší studie zase potvrdila, že kombinace tymiánu a listů břečťanu pomáhá zmírnit kašel a další příznaky akutní bronchitidy. Až vás příště bude trápit kašel nebo bolest v krku, vyzkoušejte tymiánový čaj.

4. Imunita

Tymián je plný prospěšných živin, včetně vitamínů A a C, mědi, železa a manganu. Abyste však získali potřebné denní množství pouze z tymiánu, museli byste ho sníst opravdu velké množství.

5. Dezinfekce

Studie z roku 2017 ukázala, že tymián může být účinný v boji proti šedé hnilobě plodů guavy. Tyto účinky lze přenést i na plísně v domácnosti. Starší studie z roku 2007 naznačuje, že tymián lze použít jako dezinfekční prostředek v obydlích, kde je nízká koncentrace plísní.

6. Škůdci

Thymol, druh tymiánového oleje, je součástí mnoha herbicidů a často se používá k regulaci bakterií a virů, ale také proti krysám a jiným živočišným škůdcům. Studie z roku 2021 ukázala, že tymiánová silice je účinná i proti dospělým komárům a jejich larvám. 

7. Péče o pleť

Ve většině obchodů dnes najdete ekologické a přírodní produkty péče o pleť, z nichž mnohé obsahují tymián. Tymián je také oblíbenou složkou přírodních deodorantů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

8. Aromaterapie

Tymiánový éterický olej se často používá k aromaterapeutickým a léčebným účelům díky své účinné látce, karvakrolu. Před lety bylo prokázáno, že karvakrol zvyšuje koncentraci serotoninu a dopaminu, dvou hormonů, které regulují náladu. Pravidelné používání tymiánu nebo tymiánového oleje může mít pozitivní vliv na vaše pocity a náladu.

9. Ochucení pokrmů

Tymián je skvělá ingredience používaná v kuchyni po celém světě, zejména ve Francii, Itálii a Středomoří. Můžete z něj připravit lahodné pesto, čerstvé listy nebo celé větvičky lze použít k přípravě masa nebo drůbeže. 

10. Proti bakteriální infekci

Studie in vitro z roku 2013 zjistila, že tymiánový olej má potenciál být používán jako přírodní konzervační prostředek proti mnoha běžným bakteriím, které způsobují otravu jídlem. Studie in vitro z roku 2011 navíc zjistila, že tymiánový olej je účinný proti rezistentním kmenům bakterií Staphylococcus, Enterococcus, Escherichia a Pseudomonas.

11. Proti plísňovým infekcím

Tymián je účinný nejen proti bakteriím, ale může být i silným parťákem v boji proti plísním. Studie in vitro z roku 2021 potvrdila, že i velmi nízké dávky tymiánového esenciálního oleje mají antimykotickou aktivitu proti candidě albicans, která je běžnou příčinou plísňových infekcí.

12. Může také pomoci proti rakovině

Studie z roku 2018 ukázala, že tymiánový a hřebíčkový esenciální olej brzdí růst nádorů prsu. Studie z roku 2021 tyto výsledky potvrdila. K potvrzení potenciálních přínosů je však třeba provést další studie na lidech.

K čemu využíváte tymián vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články