Útok včely, pyl, prach i jídlo mohou být smrtelnou hrozbou. Těchto 15 příznaků skryté alergie rozhodně nepodceňujte

Sezona nejběžnějších alergií je v plném proudu. Pokud máte kruhy pod očima a bolí vás hlava, nemusí to být jen únava. Může to být příznak onemocnění, které máte, a ani to netušíte.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pro alergiky je letošní sezona obzvlášť nepříznivá. I lidé, kteří obvykle tímto onemocněním netrpí, mají v suchém a pylem zamořeném vzduchu problémy s dýcháním, rýmou nebo slzením očí. V podstatě jde o přehnanou reakci imunitního systému organismu. Podle dat Státního zdravotního ústavu ji v Česku má 25 % populace a výskyt roste. S nějakým projevem alergie se setkalo celých 90 % lidí. Marc Meth, MD se zabývá alergiemi ve své praxi a důrazně doporučuje, abyste se v případě, že se u vás objeví některý z následujících příznaků alergie, poradili s lékařem.

1) Bolest hlavy

Pokud vás několik dní trápí bolesti hlavy, je možné, že to je důsledek alergie. Pravděpodobně vám také teče z nosu a současně je ucpaný. Jde o zánět a otok nosních dutin. V nose se hromadí hlen, který zaplní dutiny. To vede i k bolestem hlavy.

2) Únava

Alergici se ráno probouzejí s pocitem, že jsou nevyspalí. Je to proto, že ucpaný nos způsobuje otok nosních průduchů, ve spánku tak dýcháte ústy a dochází ke ztrátě kvality příjmu kyslíku. Je dobré to začít hned řešit, protože se z tohoto problému může vyvinout i mnohem závažnější spánková apnoe.

3) Zácpa

Vedle nejběžnějších alergií na pyl, prach, peří či roztoče existují i alergie potravinové. Ty mohou způsobovat zácpu. Nechte si udělat test u specializovaného lékaře, možná za vašimi potížemi může být alergie na bílkoviny kravského mléka.

4) Bolest břicha

U alergie na potraviny jsou běžné i křeče a bolesti žaludku. Lidé si ani neuvědomují, že by to mohla být právě intolerance organismu na druhy jídla. Vyhledejte specialistu, protože tyto alergie jsou nebezpečné. Při silné reakci může dojít i k anafylaktickému šoku, který může vést až k úmrtí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

5) Porucha paměti

Nedostatek spánku v kombinaci s bolestmi hlavy, naplno pracujícím imunitním systémem a celkovým pocitem únavy může u alergiků vést k problémům s pamětí. Jakmile se objeví, vyhledejte lékaře.

6) Vyrážky

Častým projevem alergií na roztoče nebo zvířecí srst jsou i vyrážky a ekzémy. Polovina pacientů s kožními problémy trpí zároveň také sennou rýmou a potravinovými alergiemi. Když ekzémy nebudete léčit, mohou se zhoršit.

7) Ztráta čichu

Neléčená alergická rýma může přerůst v chronický zánět tkání a turbinátů, což jsou sítě kostí, cév a tkání uvnitř nosních průchodů. Nepodceňujte tento stav, hrozí, že se vám zhorší čich.

8) Tmavé kruhy

Pod očima je velmi tenká kůže. Kvůli alergii, která způsobuje rozšíření cév, mohou být kruhy hodně tmavé. Nejde o závažný symptom, ale negativně se projevuje na vzhledu, takže zejména ženám může způsobit pokles sebevědomí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

9) Zhoršená chuť

Při alergiích je možné, že ucpaný nos a podrážděné sliznice způsobí, že se otupí chuť. Jídlo vám bude připadat nedostatečně okořeněné. Hrozí, že ho pak budete přesolovat anebo se přejídat.

10) Bolest na hrudi

Potravinové alergie mohou způsobit, že po pozření sousta jídla se začnete cítit, jako kdyby se blížil infarkt. Těžkou alergickou reakci provázejí potíže s dýcháním, ztráta vědomí, slabý puls. Vyhledejte lékaře, s tím si není radno zahrávat.

11) Úzkost

Anafylaktický šok má podobný průběh jako záchvat paniky. Pokud není důvod k nějaké úzkosti, a přesto záchvaty máte, může to být alergická reakce. Když ji nebudete léčit, může být i fatální.

12) Zhoršený sluch

Alergie může způsobit i zhoršení sluchu. Tekutiny z nosu a dutin se nahromadí v Eustachově trubici v uchu, a tím může dojít k omezení šíření zvukových vln. Zahajte léčbu a sluch se rychle vrátí.

13) Oteklý jazyk

Včelí bodnutí nebo potravinová alergie může vyvolat otok jazyka. Jde o velmi nebezpečnou situaci, kde každé minuta hraje roli, protože se mohou ucpat dýchací cesty. Okamžitě vyhledejte lékaře.

iZdroj fotografie: Depositphotos

14) Suché rty

Alergici kvůli ucpanému nosu dýchají převážně pusou, což vysušuje rty, a ty jsou pak popraskané. Jde o jeden z velmi častých příznaků neléčené alergie.

15) Chrapot

Silnější alergie způsobují zúžení dýchacích cest, které pak vede i k chrapotu. Je dobré vyhledat lékaře, nasazením antihistaminik by příznak měl odeznít. Pokud ne, je dobré nechat si vyšetřit hlasivky.

Jakými příznaky ještě trpíte při alergii?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Nikoho v životě nepotkáváme náhodou – 5 typů vesmírných vztahů, které vám postupem času začnou dávat smysl
Události247
Události247
Zvěrstva Ukrajinců ve válce: Ukazuje se, že nejenom Rusové páchají nelidské činy
VědaŽivě
VědaŽivě
Optická hádanka, která je pro mnohé lidi zcela neřešitelná. Kolik kruhů jste schopni najít na tomto obrázku?
adbz
adbz
Navraťte černému oblečení svou pravou barvu. Vybledlé kousky zachrání trocha kávy