Pět nevědomky ignorovaných příznaků onemocnění trávicího systému. Přichází v každém věku a dlouhodobě mohou mít fatální důsledky

Trpíte potížemi spojenými s vaší trávící soustavou? Zde jsou příznaky, které naznačují potencialní gastrointestinální onemocnění.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Gastrointestinální onemocnění se týkají jícnu, žaludku, tlustého střeva, slinivky břišní a jater. Všechny tyto orgány spadají do našeho trávicího systému, který by bez nich nedokázal fungovat. Proto pokud se u vás objeví některé z následujících příznaků, domluvte si konzultaci s osvědčeným gastroenterologem.
Nadýmání

Nadýmání je běžným problémem a může být pouze důsledkem přejídání nebo potíží při trávení mléčných výrobků. Pokud je však doprovázeno příznaky, jako jsou bolest nebo krev ve stolici, měli byste se problémem začít okamžitě zabývat. Může to totiž být známka vážného nebezpeční, jako je gastroezofageální refluxní choroba (GERD), syndrom dráždivého tračníku, cholelitiáza nebo celiakie.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Anémie

Anémie je důsledek nedostatku železa v těle, který může být často způsobený chronickou ztrátou krve v gastrointestinálním traktu. Příčinou jsou většinou stavy, jako je rakovina tlustého střeva nebo žaludku, vředy nebo zánětlivé onemocnění střev. Železo totiž napomáhá červeným krvinkám dodávat kyslík do tělesných tkání, a když jeho hladina poklesne, může to značit jednu ze zmíněných příčin. Měli byste ji tak pravidelně kontrolovat jednoduchým krevním testem. 

Drastické hubnutí a krev ve stolici

Příliš velký úbytek hmotnosti, který nemá žádnou příčinu ani vysvětlení, může být příznakem mnoha zdravotních problémů spojených s trávicím systémem. V tomto případě nelze vyloučit rakovinu tlustého střeva, slinivky břišní nebo žaludku. Stejně tak by měla být alarmující přítomnost krve ve stolici. Pokud se objevuje zároveň s hubnutím, vyhledejte pomoc, než bude pozdě.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Potíže s jícnem při konzumaci jídla či vody

Pokud pociťujete při konzumaci jídla nebo tekutin bolest v jícnu, je na čase vyhledat odbornou pomoc. To platí obzvláště, pokud daný problém zintenzivňuje. Bolest jícnu totiž může být známkou závažné gastrointestinální poruchy.

Zdroj: Cleveland Clinic

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 195 hlasů
Nahlásit chybu
DámskýDeník
Tři nečekaná znamení zvěrokruhu, která jsou největšími lháři. Je třeba si na ně dát pozor, a vyhnout se velkému zklamání
Události247
Návrat z dovolené bude jednodušší! Soud zrušil opatření, které nařizuje test na covid před cestou. Má to však výjimku
VědaŽivě
Nedávné masivní výbuchy Etny byly vidět i ve vesmíru. Rozmary sicilské sopky zachytily vesmírné družice
adbz
Koření má magické účinky. Které z nich přitahuje bohatství, zdraví a štěstí? Chutný amulet, jež se vyplatí mít doma