Alarmující příznaky toho, že je střevní mikroflóra v nerovnováze. Začíná to únavou a špatným spánkem

Rozhozené trávení, to je omezení ve všech oblastech života. Nerovnováha v mikroflóře se může projevit v žaludku a střevech, ale i na kůži, hmotnosti a spánku.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Bakterie a bacily nezní jako něco, co by člověk měl chtít uvnitř svého těla. V oblasti trávicí soustavy však hrají důležitou roli. Až 500 druhů bakterií ve vašich střevech pomáhá například s přeměnou nestrávených zbytků na zdroj energie. Kromě toho, jak zmiňuje registrovaná sestra a autorka Megan Dix, moderní studie prokazují souvislost mezi stavem mikroflóry a imunitním systémem, kardiovaskulárními chorobami, ale také třeba duševním zdravím.

1. Trávicí problémy všeho druhu

Téma, o kterém se na veřejnosti příliš nemluví. Samozřejmě je rozdíl, jestli si před kolegy v práci postěžujete na migrénu nebo zaražené větry. Některé z těchto potíží dokonce mohou způsobit zmatky: je těhotná či jen trpí na nadýmání? Podobných neduhů je více. Zácpa, průjem nebo pálení žáhy. Zkrátka cokoliv, co rozhodí žaludek a střeva. V případě zdravé a vyvážené střevní mikroflóry by však vámi mělo jídlo procházet bez větších obtíží.

2. Nahodilé změny v hmotnosti

Ztráta kil navíc asi nikoho příliš nezamrzí. Na druhou stranu, pokud přežíváte na rýži a vzduchu, abyste v konečném důsledku přibrali, to už poněkud nežádoucí je. To, kolik vážíte, ovlivňuje řada faktorů, jako je například míra stresu, množství vody v těle, skladba jídelníčku a podobně. A samozřejmě také bakterie žijící v symbióze s vašimi střevy. Pokud zde dojde k nerovnováze, narušeno je mimo jiné vstřebávání živin, regulace krevního cukru a ukládání tuků.

3. Poruchy spánku a přetrvávající únava

Scénář je následující. Celý den myslíte jen na postel, únavou vám těžknou víčka, udržet se vzhůru je otázka několika hrnků kávy. O několik hodin později se zachumlaní pod peřinami těšíte, jak se konečně vyspíte. Možná se vám podaří usnout rovnou, ale celou noc se převalujete a budíte. Třešničkou na dortu je, když už v šest ráno ne a ne opět zalomit. I v tomto případě podle studie z roku 2020 na vině mohou být střevní bakterie.

Zívající unavená žena
iZdroj fotografie: Freepik

4. Kožní problémy a autoimunitní potíže

Takzvanou psoriázu možná znáte spíše pod názvem lupénka. Jedná se neinfekční kožní onemocnění, které se vyznačuje zčervenalými ložisky. Mezi klíčové vlivy patří dědičnost a autoimunitní choroby. Zdá se, že svou troškou do mlýna mohou přispět i bakterie ve střevní mikroflóře. Druhou možností pak je, že těch „hodných” bakterií máte v této oblasti pomálu. To oslabuje vaši imunitu, což je při rozvoji lupénky rizikový faktor. 

Autoimunitní onemocnění je stavem, kdy imunitní systém neadekvátně reaguje na vlastní buňky a tkáně. V domnění, že bojuje proti záškodníkům, tak tělo napadá samo sebe. Kromě zmíněné lupénky mezi tato onemocnění patří kupříkladu celiakie či roztroušená skleróza. Jak již bylo zmíněno, podle některých studií nerovnováha ve střevní mikroflóře souvisí se špatným fungováním imunity — což může vést k rozvoji autoimunitních chorob.

5. Intolerance některých jídel

Zatímco alergie je reakcí imunitního systému na některé látky, intolerance znamená potíže strávit určitá jídla. Nejproslulejší intolerancí je nepochybně ta, která vám zkazí výlet do Itálie: laktózová. Beze strachu nedáte pizzu ani zmrzlinu. I zde by svou roli mohlo sehrát nedostatečně vybalancované prostředí bakteriální mikroflóry. Ne zrovna kýženým výsledkem může být plynatost, nadýmání, průjem nebo nevolnost.

Co můžete pro svou střevní mikroflóru udělat?

Pokud máte podezření, že je s vašimi hodnými bakteriemi něco v nepořádku, přispěchat na pomoc jim můžete několika způsoby. Některé jsou poměrně snadné. Například získat probiotika vás bude stát pár stovek a cestu do lékárny. Podobně jednoduše lze do života zakomponovat dostatek tekutin a pomalé žvýkání. Složitost úkonů se nicméně zvyšuje směrem ke střední (dostatek spánku) až po vysokou (nestresovat se).

Jaké potíže související se střevní mikroflórou znáte ze svého života?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Kristýna Suchá

Zobrazit další články