Mýty o hemeroidech, kterým jste doteď věřili, i když jsou naprosto mylné

Hemeroidy jsou běžným problémem, o kterém se ovšem nahlas moc nemluví a koluje o něm mnoho dezinformací. Přečtěte si, které mýty byly vyvráceny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hemeroidy jsou oteklé žíly přímo v konečníku nebo v jeho okolí. Jen málo lidí, kteří tímto problémem trpí, je ochotno o něm nahlas mluvit, a tak dochází ke vzniku mnoha dezinformací. Toto téma v lidech většinou vzbouzí jisté rozpaky, které jim v diskuzi brání. Pokud máte hemeroidy, měli byste umět rozpoznat pravdu od fikce, což vám může pomoci v jejich léčbě.

„Hemeroidy se vyskytují pouze u starých lidí“

Není to tak. Lidé mohou hemeroidy dostat v naprosto jakémkoliv věku. Je sice pravda, že nejčastěji se vyskytují u osob v rozmezí 45 až 65 let, to ale neznamená, že mladší lidé jsou nedotknutelní. Příčinou hemeroidů je častý tlak na konečník během zácpy či průjmu. Také tlak v těhotenství může zapříčinit jejich vznik.

iZdroj fotografie: Freepik

„Jsem jediný, kdo tímto trpí“

Faktem je, že hemeroidy jsou velmi častým problémem, který se rozhodně netýká jen hrstky „vyvolených“. U mnoha lidí se běžně rozvine nějaká forma hemeroidů ještě před dosažením 50 let. Národní institut pro diabetes a choroby trávicího ústrojí a ledvin například sdělil, že s hemeroidy se alespoň jednou v životě setká až 75% lidí.

„Pikantní jídla jsou příčinou hemeroidů“

Existuje zpráva o léčbě hemoroidů zveřejněná v září 2014 v New England Journal of Medicine, která uvedla jednu klinickou studii. V té zařadili lidem trpícím hemeroidy chilli papričky do stravy a jejich příznaky se nijak nezhoršily.

iZdroj fotografie: Pixabay

„To, co jíte, neovlivňuje hemeroidy“

Pro rozvoj hemeroidů je jedním z největších rizik zácpa. Měli byste jíst stravu s vysokým obsahem vlákniny a udržovat své tělo dobře hydratované, což pomůže k přirozenému pohybu střev a zabrání zácpě. Jakmile se nebudete stravovat dobře, můžete si zapříčinit vznik zácpy, a tím pádem ovlivnit i to, jestli se u vás rozvinou hemeroidy.

„Chladné povrchy mohou způsobit hemeroidy“

Neexistují žádné důkazy o tom, že by chladné povrchy nějakým způsobem ovlivňovaly vznik tohoto problému. Studený obklad může být ve skutečnosti dokonce užitečný, co se týče úlevy od některých bolestivých příznaků. Možná tedy není problém ve chladu, ale v tom, jak dlouho sedíte. Například na záchodě byste se moc zdržovat neměli, tak si raději s sebou mobil nebo noviny neberte.

iZdroj fotografie: Freepik

„Pokud máte hemeroidy, tak se vyhněte cvičení“

Je to právě naopak, pomocí cvičení se můžete vzniku hemeroidů vyhnout. Jedinou výjimkou je zvedání těžkých závaží při použití špatné techniky. Například zadržování dechu při zvedání může zvýšit riziko vzniku hemeroidů, případně ty stávající zhoršit.

„Léčba vyžaduje chirurgický zákrok“

Chirurgický zásah je v tomto případě spíše neobvyklý. Příznaky většinou vymizí samy nebo za pomoci konzervativní léčby. Ta spočívá ve změně stravy a životního stylu. Ve skutečnosti k zákroku dojde u méně než 10% lidí, kteří hemeroidy trpí.

iZdroj fotografie: Freepik

„Hemeroidy zvyšují riziko vzniku rakoviny“

O tomto tvrzení opět neexistují žádné důkazy, které by ho podložily. Jediným problémem je, že lidé, kteří trpí na hemeroidy častěji, nemusí úplně včas pochytit jiné nemoci, jako může být i rakovina.

Zdroj: Everydayhealth

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články