Že játrům škodí jen alkohol je bláhovost, jejich největší nepřátele má mnoho lidí ve svém jídelníčku

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v lidském těle. Proto byste jim měli věnovat zvláštní péči a vyhýbat se věcem, které jim významně škodí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Játra jsou životně důležitý orgán, jejichž správná funkce je pro zdraví člověka naprosto nezbytná. Zdraví jater ovlivňuje především to, co se dostává do žaludku. Jak upozorňuje internistka Angelica Balingit, MD, mnoho lidí si neuvědomuje, že nepřáteli jater jsou i produkty, které denně konzumují. Vyplatí se je znát, abyste je mohli ze svého jídelníčku zcela vyloučit nebo alespoň omezit. Pamatujte, že je to pro vaše dobro.

Funkce jater

Játra jsou velmi důležitým orgánem, který má 4 hlavní funkce:

  • Detoxikace: Neutralizují toxiny a přeměňují amoniak na močovinu, jsou zodpovědná za deaktivaci hormonů dodávaných zvenčí, produkují žluč zodpovědnou za přeměnu tuků.
  • Imunitní: Jaterní buňky mají retikulární strukturu. Díky své struktuře filtrují antigeny, viry, bakterie, plísně a parazity.
  • Filtrace: Jsou zodpovědná za zpracování použitých červených krvinek a syntézu močoviny.
  • Zásobní: Produkují energii pro tělo díky schopnosti přeměňovat sacharidy na glukózu a tuky. V játrech jsou také uloženy vitamíny a prvky nezbytné pro správné fungování organismu. V případě potřeby uvolňují tyto látky do krve. Týká se to zejména vitamínů A, B12, C a D, železa a některých plazmatických bílkovin.

8 největších nepřátel zdravých jater

Těchto 8 věcí škodí játrům ze všeho nejvíce. Některé položky vás pravděpodobně překvapí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

1. Alkohol

Tato položka zrovna asi nepřekvapí. Říká se, že alkohol poškozuje zdraví, zejména játra, a je to také pravda. Věděli jste, že vypití 80 gramů etanolu denně, což odpovídá dvěma pivům nebo půl litru vína, zvyšuje riziko vzniku různých jaterních onemocnění? Samozřejmě, že sklenka vína nikomu neublíží, ale pravidelné či nadměrné pití alkoholu však může mít velmi vážné následky.

2. Cigarety

Každá vykouřená cigareta poškozuje nejen vaše plíce, ale také srdce nebo játra. Podle statistik je kouření cigaret příčinou až každého čtvrtého případu rakoviny jater. Jejich elektronické protějšky jsou rovněž škodlivé a přispívají k rozvoji nealkoholického ztukovatění jater.

3. Léky

Velká část léků se metabolizuje v játrech, proto je vhodné je sledovat a nebrat léky zbytečně. Pokud je to možné, využijte přírodní léčbu. Zvláště nebezpečné jsou pro játra léky proti bolesti (nesteroidní protizánětlivé léky) a antibiotika.

4. Rychlé občerstvení

Chutné jídlo z rychlého občerstvení, které si mnoho lidí nedokáže odepřít, se skládá především z nezdravých tuků, cukrů a solí. Závislost na tučných pokrmech pak vede k nadváze, která je zodpovědná za rozvoj některých jaterních onemocnění, jako je například nealkoholické ztukovatění jater.

5. Cukr

Pravidelná konzumace potravin bohatých na cukr narušuje regenerační procesy jater. Chcete, aby se vaše játra co nejrychleji zotavila? Omezte sladkosti, dorty a tyčinky a také výrobky bohaté na cukry ve formě sladidel.

iZdroj fotografie: Unsplash

6. Sůl

Nadměrné množství soli narušuje rovnováhu tekutin v těle, podporuje zvýšení krevního tlaku a je také zodpovědné za abnormální tvorbu jaterních buněk, což zpomaluje jejich regeneraci. Strava s vysokým obsahem soli rovněž zvyšuje pravděpodobnost vzniku jaterní fibrózy.

7. Maso

Je dost možné, že jste maso na tomto seznamu nečekali. Nejde však o to se ho zcela vzdát, ale alespoň ho omezit a nepřekročit půl kilogramu zkonzumovaného masa týdně. Především byste měli omezit vysoce zpracované masité potraviny, jako jsou různé druhy uzenin. Pokud se rozhodnete jíst masné výrobky, volte libové maso, např. kuřecí nebo krůtí. Vaše játra vám za takovou volbu poděkují.

8. Glutaman sodný

Glutaman sodný, E621, kvasnicový extrakt, extrakt z rybího masa, produkt hydrolýzy bílkovin – mnoho názvů a jeden škodlivý účinek na naše játra. Konzumace glutamátu sodného podporuje rozvoj nealkoholického onemocnění jater.

Která položka na tomto seznamu vás překvapila nejvíce?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články