Zubní pasta a ústní voda mohou za bolestivé afty. Mezi známé spouštěče patří ale i slaná a kořeněná jídla

Ke vzniku aft může dojít z mnoha důvodů. Ale vy byste měli vědět, proč vlastně vznikají a také to, jak zabránit tomu, aby se tvořily další.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I přes to, že je většina aft neškodná a brzy sama zmizí přibližně za týden nebo dva, je to velice nepříjemné onemocnění, které také dost bolí a znepříjemňuje život. A nezáleží na tom, jestli právě bojujete se svou první aftou, nebo jste jich v minulosti už zažili několik. V každém případě je třeba pochopit, z jakého důvodu se afty tvoří, a také jak tomu zabránit. S jejich léčbou má bohaté zkušenosti doktor Ross Radusky, MD, který vám prozradí nějaké tipy.

Poranění úst může vést k aftu

Kůže, která se nachází uvnitř úst, je velice jemná a citlivá. Z toho důvodu stačí jen velmi málo k tomu, abyste si ji nějak poškodili. K poranění může dojít při příliš hrubém čištění zubů nebo u používání zubní nitě. Také se můžete omylem kousnout a hned vám poteče krev. A právě kvůli těmto poraněním mohou vznikat afty.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zubní pasta i ústní voda dráždí ústa

Zubní pasty a ústní vody pomáhají udržovat zdraví vaší ústní dutiny tím, že odstraňují plak ze zubů a osvěžují váš dech. Pokud ale výrobky, které používáte, obsahují laurylsulfát sodný, může se u vás velice rychle objevit bolestivá afta. Lidé totiž často bývají na tuto látku citliví, a proto jim může poškodit ústa. Vybírejte zubní pasty, jež tuto látku zkrátka neobsahují.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hlídejte si jídelníček

Některé potraviny jsou známými spouštěči aft. Patří mezi ně slaná a kořeněná jídla, kyselé nápoje a potraviny jako například pomeranče, citrony, rajčata či ananas. Pokud má vaše tělo nedostatek různých vitamínů a živin, třeba kyseliny listové, zinku nebo železa, mohou se také začít objevovat afty.

Co afty nezpůsobuje

Afty nejsou nakažlivé, takže se vám rozhodně neudělá poté, co jste se s někým líbali, dělili o jídlo nebo pití, či jste se někoho jen dotýkali. Afty totiž nejsou opary, které nakažlivé rozhodně jsou. Pokud máte opar, určitě se s nikým o pití nedělte. Rozdíl mezi oparem a aftou je především ten, že opar se vám neudělá v ústní dutině.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak aftám předejít

Přesná příčina toho, proč se afty tvoří, není známá. Můžete ale podniknout kroky, které vám pomohou k tomu, aby se vám už další nevytvořily. Zapisujte si všechno, co sníte a vypijete. Afty se vám mohou tvořit po nějakém určitém jídle, a díky zápisu na to brzy přijdete. Ujistěte se, že jíte zdravě a vyváženě, samozřejmě byste měli úplně vynechat kouření, protože to napomáhá vzniku aft.

Tvoří se vám často afty? Jak se jich zbavujete?

Zdroj: Everydayhealth

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Kalasová

Zobrazit další články