Bylinný čaj, který uleví bolestivým kloubům při dně. Připravuje se z bobkového listu a je hotov do 5 minut

Nepříjemným onemocněním kloubního aparátu je dna. Na vině je porucha metabolismu purinů a hlavním příznakem zvýšená hladina kyseliny močové v krvi.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Podagra neboli dna je v obecném smyslu synonymem pro bolestivé onemocnění kloubů. Pokud hovoříme o dně, myslíme tím nemoc, jež typicky postihuje kloub palce na nohách. Projevit se ale může i jako ledvinové kameny nebo urátová nefropatie. Na jejím vzniku se podílí zvýšená hladiny kyseliny močové v krvi, jejíž krystalky se ukládají ve tkáních, šlachách a kloubech. Lékař William Morrison, MD má za to, že nemoc je možné léčit i s pomocí bylinných čajů.

Proč dna vzniká

Hlavní příčinou vzniku dny je zvýšená hladina kyseliny močové v krvi neboli hyperurikémie. Jedná se o poruchu metabolismu purinů. Tu může způsobit více faktorů – například nevhodný jídelníček, špatný životní styl a genetika. V 90 % případů je na vině snížená sekrece solí kyseliny močové a jen v 10 % jejich nadměrná produkce. Co se životního stylu týká, problémy může způsobovat větší konzumace alkoholu, slazených nápojů, masa a mořských plodů.

Dna se může objevit v kombinace s jiným onemocněním. Doprovází například metabolický syndrom, vysoký krevní tlak, inzulinovou rezistenci, selhání ledvin, lupénku.

Co pomáhá dnu léčit

Při léčbě je prvotním cílem potlačit akutní záchvat dny, který se projevuje bolestmi a zánětem postiženého kloubu. Obvykle se podávají:

  • Nesteroidní antirevmatika: zejména u mladších pacientů bez komorbidit a s nízkým rizikem vedlejších účinků na trávicí ústrojí.
  • Kolchicin: je normalizovaný suchý extrakt z ocúnu. Jedná se o tradiční léčebný prostředek.
  • Glukokortikoidy: například prednison nebo triamcinolon.
iZdroj fotografie: Pixabay

Důležitá je také léčebná terapie spočívající v nastolení dietního režimu, a to konkrétně omezení konzumace vnitřností, luštěnin, mořských plodů, alkoholu, snížení nadváhy.

Bylinný čaj pro snížení množství krystalů kyseliny močové

I při léčbě dny je možné použít tradiční medicínu, odzkoušenou našimi předky. Spočívá v podávání bylinného čaje, který odstraňuje usazené krystalizované soli kyseliny močové v kloubech. Připravuje se z 1 lžíce jemně nasekaných bobkových listů, které se přidají do 300 ml vroucí vody. Vše se vaří po dobu 5 minut.

Čaj se pak nalije do termosky, která udržuje jeho teplotu. Popíjí se po doušcích mezi jídly v malých porcích, a to po celý den. Každý den je třeba uvařit čerstvý čaj. Užívá se po dobu jednoho týdne.

Jaké máte vy zkušenosti s léčbou dnavého záchvatu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články