Alzheimerova demence se nedá léčit. Dá se ale účinně zpomalit a příznaky minimalizovat. Musí být ale odhalena včas. Jako první vás upozorní potíže s pamětí, ale také změny nálad.
Alzheimerova choroba se týká lidí nad 55 let. Její průběh způsobuje pacientům mnoho stresu a úzkosti. Když se tato nemoc povede odhalit už při prvních příznacích, existuje velká naděje na dobrou kvalitu života. Neurolog Seunggu Han upozorňuje, že pokud jste zapomněli koupit mléko nebo hledáte klíče od auta, tak to neznamená, že trpíte Alzheimerovou demencí. Příznaky se od klasické zapomnětlivosti liší.
Co zvyšuje riziko vzniku demence
Hlavní roli hraje věk, rodinná predispozice a genetika. Tyto faktory neovlivníte. Ty další už ale ano. Takže spadáte-li do rizikové skupiny, určitě si pohlídejte zdraví oběhové soustavy. To znamená hlídat si krevní tlak, krevní cukr a cholesterol. Už tím můžete riziko vzniku Alzheimerovy choroby snížit. Samozřejmě si také udržujte ideální váhu a vyhýbejte se kouření a alkoholu.
Plíživé příznaky přicházejí
Mezi první příznaky patří pocit nedostatku energie a pocit únavy. Zpomaluje se reakční doba v nových situacích a učit se nové věci bývá velice obtížné. Objevuje se problém s porozuměním okolí, náhlé změny nálady charakteristické častou frustrací a vztekem a z toho vyvěrající potíže s komunikací s okolím. I jednoduché každodenní činnosti začínají způsobovat problémy. A samozřejmě sem patří i známá ztráta paměti.
Jak je to s pamětí a Alzheimerem
Úplně první příznak bývá selhávání paměti. Největší potíže mají pacienti s vybavením si nedávných událostí. Nepamatují si, co měli k obědu, co jim před chvilkou někdo řekl, ale do detailu vám vypoví, co se dělo v letech, kdy byli mladí. Dávné vzpomínky zůstávají v počáteční fázi demence nedotčené.
Až postupné zhoršování paměti znemožňuje lidem dělat i ty nejjednodušší věci. Není to jen o hledání věcí, ale i o hledání slov. Tito lidé často nedokážou dokončit větu, vzpomenout si na něčí jméno nebo se ztratí na místě, kde to skvěle znali. Zhoršuje se také psaný projev.
Každý je jiný
První příznaky se mohou člověk od člověka trochu lišit a počátek onemocnění se projeví jinak. Přesto je lepší, když si všimnete na sobě nebo svých blízkých něčeho podezřelého (z výše zmíněných příznaků), probrat tyto problémy s lékařem. Udělat si můžete i rychlý test. Zkuste nakreslit hodiny, klasické ručičkové s číslicemi. Jestliže umístíte číslice správně a vyznačíte správný čas, s největší pravděpodobností se o pokročilou demenci nejedná. Vyzkoušet můžete také další testy.