Amalgámové plomby: Tento typ zubní výplně je spojován s několika nemocemi, včetně Alzheimera a poškozením ledvin

Nemoci spojené s amalgámovými plombami jsou dlouhodobě diskutovaným tématem. Několik výzkumů spojuje právě tyto typy plomb s mnoha závažnými komplikacemi.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zubnímu kazu se čas od času nevyhne nikdo. Pokud je řešen včas, stačí kaz u zubního lékaře odvrtat a zaplombovat. V současné době je možné si vybrat z několika druhů výplní, patří mezi ně například plomby keramické, kompozitní či amalgámové. Právě u amalgámových plomb ale vře diskuze, zda jejich nevýhody nepřevyšují přínosy (např. pevnost a odolnost), které mají. Daniel Murrell, M.D. vysvětluje, že problém tkví ve rtuti, kterou tyto plomby obsahují. 

Zubní plomby

Při ošetření zubního kazu stomatolog odstraní zkaženou část zubu, a poté díru vyplní speciální výplní. Výplně se také používají k opravě prasklých nebo zlomených zubů a zubů, které se opotřebovaly nesprávným používáním (například kousáním nehtů nebo skřípáním zubů). V současné době je k dispozici několik materiálů pro zubní výplně. 

Zuby mohou být vyplněny zlatem, porcelánem, stříbrným amalgámem (který se skládá ze rtuti smíchané se stříbrem, cínem, zinkem a mědí) nebo výplněmi v barvě zubu z plastu a z materiálů zvaných kompozitní pryskyřice. Existuje také materiál, který obsahuje skleněné částice a je známý jako skloionomer. Tento materiál se používá podobně jako kompozitní pryskyřičné výplně. Všechny výplně mají svá pro i proti. Výhodou diskutovaných amalgámových plomb je jejich odolnost, tvrdost a praktická nezničitelnost, nevýhodami je pak jistá neestetičnost a složení.

Nevýhody amalgámových plomb

Amalgámové plomby mají kvůli obsahu rtuti mnoho kritiků. Jedním z nejznámějších z nich je Dr. David Kennedy. Dr. Kennedy je otevřený kritik konvenční stomatologie, který předkládá vědecké důkazy o vlivu klasických plomb na bázi rtuti na naše zdraví. Toto jsou některá fakta, která o rtuťových amalgámových výplních prezentuje nejčastěji:

Amalgámové výplně uvolňují vysoce toxickou rtuť

Rtuť je jednou z nejtoxičtějších látek a z těchto výplní se uvolňuje.

Amalgámové výplně souvisejí s neurologickými problémy a gastrointestinálními problémy

Výsledky první rozsáhlé epidemiologické studie o rtuti a jejích negativních účincích poukázaly na to, že souvisí s poruchami ústní dutiny a krvácením dásní, gastrointestinálními problémy, poruchami spánku, problémy s koncentrací, poruchami paměti, nedostatkem iniciativy a neklidem.

Plomby mohou způsobit poškození mozku u dětí

Tým předních světových výzkumníků rtuti v únoru 1998 oznámil, že rtuť z amalgámových výplní může oslabit imunitní systém a způsobit trvalé poškození mozku a ledvin u dětí.

Rtuť vede k Alzheimerově chorobě

Vědci pod vedením doktora Boyda Haleyho zjistili souvislost mezi rtutí a Alzheimerovou chorobou. Vystavili krysy působení rtuťových par zředěných tak, aby zohlednily rozdíly ve velikosti mezi lidmi a krysami. U potkanů došlo k poškození tkáně k nerozeznání od Alzheimerovy choroby. Ke stejnému závěru vědci dospěli i při opakování pokusu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Amalgámové výplně jsou zatím největším zdrojem rtuti

Světová zdravotnická organizace vydala v roce 1991 na základě četných švédských studií přehled anorganické rtuti a zjistila, že absorpce rtuti z amalgámových výplní je čtyřikrát vyšší než z konzumace ryb, přičemž absorbované množství se může u jednotlivých osob značně lišit.

Moderní amalgámové výplně jsou nestabilní

Typy rtuťových výplní, které se používají v posledních 3-4 desetiletích, ne-gama-2 (s vysokým obsahem mědi), uvolňují mnohonásobně více rtuti než starší výplně.

Zvyšují riziko artritidy

Nejnovější výzkum z roku 2021 spojil amalgámové plomby také s vyšším rizikem vzniku artritidy.

Jaké typy zubních plomb upřednostňujete vy?

Zdroj: Healthline, Healthline, Iaomt

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Myslela si, že její syn zemřel před více než 10 lety. Pak se jeho hlas ozval z telefonu
Události247
Události247
Prodej uhlí hýbe světem
VědaŽivě
VědaŽivě
Vše o Tollundském muži, 2 400 let starém bažinatém těle. Byl tak dokonale zachován, že byl považován za nedávnou oběť
adbz
adbz
Doba sušení prádla se zkrátí na polovinu: Do pračky stačí přidat ručník, funkční je také metoda „na burrito“