Ateroskleróza o sobě dlouho nedává znát – v tom spočívá její zákeřnost. Často končí mrtvicí nebo infarktem

Arterioskleróza je jedním z nejzávažnějších cévních onemocnění. Existují tři různé typy arteriosklerózy, nejzávažnější z nich je ateroskleróza. Ta s sebou nese další komplikace.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Arterioskleróza je  život ohrožující zánětlivé cévní onemocnění, které je známé jako tzv. kornatění tepen. K arterioskleróze dochází, když cévy, které přenášejí kyslík a živiny ze srdce do zbytku těla, zbytní a ztuhnou. Lékařka a specialistka na cévní chirurgii Jill J. Colglazier, M.D. popisuje, že zdravé tepny jsou pružné a elastické, ale s postupujícím věkem mohou jejich stěny ztvrdnout. Dojde tak k omezení průtoku krve do orgánů a tkání. 

Typy tohoto onemocnění

 Arterioskleróza ve skutečnosti zahrnuje tři typy degenerativního cévního onemocnění. Jsou to:

  • Arterioloskleróza – objevuje se často ve spojitosti s vysokým krevním tlakem. Postihuje tzv. arterioly, tedy tepénky, což jsou cévy s malým průsvitem. Na jejich stěnách se usazuje hyalin, který časem způsobuje ztluštění cévní stěny.
  • Medioskleróza –  není spojena s žádným onemocněním, vzniká prostým opotřebením stárnoucího organismu. V médiích, tedy ve středních vrstvách středních a velkých tepen, se ukládají vápenaté soli, které postupně způsobí zhrubnutí a ztrátu elasticity cévní stěny.  
  • Ateroskleróza  – je tou nejnebezpečnější formou arteriosklerózy. Na rozdíl od mediosklerózy postihuje osoby již v relativně mladém věku. Je způsobena nahromaděním cholesterolu na stěně tepny. Název dalo ateroskleróze právě toto ložisko tuku a cholesterolu, aterom.
iZdroj fotografie: Pxfuel

Příznaky aterosklerózy

Příznaky aterosklerózy se obvykle objeví až ve chvíli, kdy je tepna natolik zúžená nebo ucpaná, že nemůže dostatečně prokrvovat tělesné orgány a tkáně. Někdy krevní sraženina zcela zablokuje průtok krve nebo se dokonce rozpadne a může vyvolat srdeční infarkt nebo mrtvici. Příznaky středně těžké až těžké aterosklerózy závisí na tom, které tepny jsou postiženy. Například:

  • Ateroskleróza v srdečních tepnách – můžete pociťovat bolest nebo tlak na hrudi.
  • Ateroskleróza v tepnách vedoucích do mozku – náhlé znecitlivění nebo slabost v rukou nebo nohou, potíže s mluvením, dočasná ztráta zraku na jedno oko nebo pokles svalů v obličeji.
  • Ateroskleróza v tepnách na rukou a nohou – bolest nohou při chůzi nebo snížení krevního tlaku v postižené končetině.
  • Ateroskleróza v tepnách vedoucích k ledvinám – může se u vás vyvinout vysoký krevní tlak nebo selhání ledvin.

Přidružená onemocnění

V návaznosti na aterosklerózu se mohou vyskytnout návazná onemocnění, která jsou opět spjata s tepnou, která je postižena. V případě zúžení tepny v blízkosti srdce se může vyvinout ischemická choroba srdeční či srdeční infarkt. Pokud ateroskleróza zužuje tepny v blízkosti mozku, může způsobit tranzitorní ischemickou ataku (TIA), která, pokud není léčena, může přejít v mozkovou mrtvici.

Když ateroskleróza zúží tepny v rukou nebo nohou, mohou se u vás objevit problémy s krevním oběhem, tzv. onemocnění periferních tepen. Ve vzácných případech může špatný krevní oběh v rukou nebo nohou způsobit odumření tkáně (gangrénu). Ateroskleróza může také způsobit aneurysma, což je výduť ve stěně tepny, která se může objevit kdekoliv v těle. 

Pečujete nějak o své cévy?

Zdroj: MayoClinic

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články