Sbohem akné i bradavicím: Pomocnou ruku podá tableta aspirinu

Aspirin je oblíbený lék, který většina lidí používá k úlevě od bolesti hlavy nebo snížení příznaků horečky. Jedná se však o přípravek, který toho nabízí mnohem více.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Aspirin je velmi oblíbený prostředek, který drtivá většina lidí používá pro snížení bolesti hlavy, příznaků horečky a celkové slabosti. Mnozí z nich však neví, že jej lze využít také jako účinný lék proti akné a dalším nepříjemnostem, včetně bradavic a zarůstajících chloupků. Jak ovšem říká odbornice Cynthia Cobb, je důležité používat jej za těmito účely správným způsobem – nemusíte se však obávat, protože je to naprosto jednoduché.

Aspirin versus akné

Pokud vás trápí akné, můžete se obrátit na oblíbený lék aspirin, který se často používá při domácí léčbě. Je znám pro svůj obsah kyseliny acetylsalicylové, jež je příbuzná volně prodejné složce proti akné kyselině salicylové – nejedná se však o totožné sloučeniny. Kyselina acetylsalicylová má totiž vysušující účinky, které pomáhají zbavovat pokožku přebytečné mastnoty a odumřelých kožních buněk, díky čemuž dokáže odstraňovat nevzhledné akné (v současné době však neexistují žádné důkazy, které by její účinky potvrdily).

Přesto však mnoho zastánců alternativní medicíny používá tento léčivý prostředek lokálně pro odstranění tohoto nepříjemného problému. Je ovšem také důležité poznamenat, že mnoho odborníků tuto formu léčby nedoporučuje. Pokud se ji však přesto rozhodnete vyzkoušet, můžete postupovat podle níže uvedených pokynů: 

  • Vezměte si několik tablet aspirinu a rozdrťte je na prášek. 
  • Smíchejte prášek s 1 polévkovou lžící teplé vody a vytvořte hustou pastu.
  • Jakmile budete mít hotovo, umyjte si obličej běžným čisticím prostředkem a naneste pastu přímo na postižené místo.
  • Nechte směs působit alespoň 10 až 15 minut, poté jej důkladně opláchněte vodou.
  • Nakonec naneste na pokožku svůj hydratační krém, abyste zabránili jejímu vysušení.

Tento postup můžete opakovat jako bodové ošetření jednou nebo dvakrát denně, dokud se problému zcela nezbavíte. Je ovšem také důležité si uvědomit, že příliš časté používání aspirinu může vysušovat vaši pokožku a způsobit její poškození. Proto byste se měli o léčbě raději nejprve poradit se svým praktickým lékařem. Tento léčivý prostředek však nabízí další zajímavé zdravotní přínosy, jako například:

iZdroj fotografie: Freepik

1) Zmírňuje štípance od hmyzu

Pokud vás kousnul komár nebo bodla vosa a chcete se zbavit nepříjemné bolesti, můžete vyzkoušet aspirin – ne však běžným způsobem, takže ho nepolykejte. Aby vám dokázal skutečně pomoci, udělejte si z něj stejnou pastu, jako v předchozím případě (popřípadě jej můžete smíchat s kokosovým nebo olivovým olejem) a tu naneste přímo na postižené místo. Úlevu pocítíte již během několika minut.

2) Použití proti zarůstajícím chloupkům

Zarostlé vousy nebo chloupky na těle jsou velmi nepříjemným problémem, který nejenže bolí, ale také může vyvolat vyrážku a podráždění. Naštěstí vám dokáže aspirin pomoci i v tomto případě, a to stejným způsobem – jednoduše si z něj připravte léčivou pastu. Tu poté naneste po každém holení na postižená místa a nechte působit asi 10 minut. Nakonec opláchněte vodou a problém bude do pár dní pryč. 

3) Pomáhá při bradavicích

Bradavice jsou nevzhledné kožní výrůstky, které sice nejsou nijak zvláště nebezpečné, ale mohou vám snadno znepříjemnit každodenní život a pokazit vaši vizáž. Abyste se jich zbavili, stačí si opět vytvořit pastu z aspirinu a tu nanést přímo na postižené místo. To poté ještě přelepte náplastí a nechte kúru působit přes noc. Takto postupujte každý den, dokud bradavice nezmizí.

Jak často a k čemu používáte aspirin vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články