Co dělat, když váš imunitní systém začne napadat tělo? Příznaky, příčiny a léčba autoimunitního onemocnění

Přitom nejde jen o vzácné formy onemocnění, jak byste možná čekali. Patří sem i cukrovka 1. typu, syndrom dráždivého tračníku nebo revmatoidní artritida.

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Je známo až 80 typů autoimunitních chorob a většina z nich má stejné příznaky. To ztěžuje stanovení a určení správné diagnózy. A co to vlastně autoimunitní onemocnění je? K tomuto onemocnění dochází, když imunitní systém začne napadat zdravé buňky v těle. V zásadě imunitní systém nedokáže rozpoznat patogen od neškodné buňky. Na toto onemocnění bohužel neexistuje žádný lék, je to nemoc na celý život. Informace ověřil lékařský dozor Stacy Sampson, D.O.

Existuje několik druhů tohoto onemocnění

Některé z typů autoimunitního onemocnění jsou celkem vzácné, zatímco jiné jsou velmi běžné. Patří sem cukrovka 1. typu, syndrom dráždivého tračníku nebo revmatoidní artritida. Mezi další druhy tohoto onemocnění patří například:

  • Hashimotova nemoc – dochází při ní k zánětu štítné žlázy
  • Gravesova nemoc – štítná žláza se stává hyperaktivní
  • Sjogrenův syndrom – imunitní systém začne napadat žlázy, které produkují sliny a slzy. To má za následek sucho v ústech a očích
  • Perniciózní anémie – klesá počet červených krvinek
  • Reaktivní artritida – sliznice začnou být postiženy vředy
iZdroj fotografie: Depositphotos

Příčiny autoimunitního onemocnění

Jak už bylo napsáno výše, autoimunitní onemocnění nastává, když imunitní systém napadá neškodné buňky. Ale proč to začne dělat? Na tuto otázku bohužel neexistuje přesná odpověď. Vědci ale zjistili, že za vznik tohoto onemocnění může mnoho faktorů, jako je například genetika, léky nebo negativní vlivy životního prostředí.

Příznaky onemocnění

U většiny druhů tohoto onemocnění se ukazují stejné příznaky. Mezi ně patří horečka, únava a malátnost. Na druhou stranu je důležité říci, že skoro každý druh má nějaký odlišný příznak, který sílí, když nemoc postupuje. Autoimunitní onemocnění může postihnout různé části těla, nejčastěji jde ale o klouby, kůži, svaly a krvinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak je to s léčbou

Na autoimunitní onemocnění neexistuje lék. Léky, které lékaři předepisují, jsou zaměřeny na zmírnění bolesti a příznaků, a také na kontrolu průběhu onemocnění. Když jsou zasažené klouby, bývají předepsány protizánětlivé léky nebo léky proti bolesti. Pokud jde o krev, provádí se krevní transfuze.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články