Co barva nehtů vypovídá o zdraví: Žlutá může značit plíseň, bílá problém s játry

Barvu nehtů ovlivňuje strava, úroveň hygieny, ale také některé zdravotní obtíže, včetně onemocnění štítné žlázy či potíže s játry nebo ledvinami.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Zdravé nehty na rukou a nohou by měly být světlé a průhledné a vyrůstat z nehtového lůžka a nehtové ploténky narůžovělé barvy. Barva nehtů na rukou a nohou může odhalit některé závažné zdravotní potíže. Jak vysvětluje zdravotní sestra Cynthia Cobb, DNP, například bílé nehty mohou svědčit o poruchách ledvin nebo jater, případně o chudokrevnosti. Důlkovité hnědé skvrny na nehtech mohou ukazovat zase na kožní a kloubní onemocnění zvané lupénka.

Zdravé nehty a jejich změny

Zdravé nehty na rukou a nohou by měly být světlé a bez skvrn, zdravá nehtová ploténka je růžová a nehet, který vyrůstá z nehtového lůžka, je bílý, nicméně přes něj prosvítá kůže pod ním. Změny barvy a stavu nehtů jsou často prvním vodítkem vážného onemocnění. Ve většině případů se u pacientů projeví jiné příznaky onemocnění dříve, než se objeví změny nehtů. Pokud však máte pochybnosti, je vždy dobré se poradit s lékařem.

Nehty mohou změnit vzhled i z důvodů, které nesouvisí s vaším zdravotním stavem. Může se jednat o změny z důvodu mechanického poškození nebo vlivů prostředí. Když zdravé nehty začnou měnit barvu nebo strukturu, je jednou z nejčastějších příčin plíseň nehtů, která může způsobit jejich praskání, odlupování a změnu barvy a struktury. Běžné poruchy, jako je onemocnění štítné žlázy, mohou také způsobit abnormality v nehtovém lůžku, které často způsobují suché lámavé nehty, které snadno praskají a štěpí se.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bílé nehty a problémy s játry

Pokud je základna nehtů velmi bílá, zatímco špičky jako by nabývaly červené nebo dokonce tmavší barvy, může to znamenat, že játra nefungují správně. V takovém případě je vhodné se obrátit na specializovaného lékaře, aby vás vyšetřil, protože by se mohlo jednat o onemocnění, jako je cirhóza jater nebo dokonce selhání jater či ledvin.

Žluté nehty a plíseň

Barva nehtů, které se jeví v odstínech žluté, znamená, že se může jednat o problém s plísněmi. Jedná se sice o počáteční výskyt, i tak je však dobré jej začít řešit včas, dříve než se zhorší. Kromě toho může být toto zbarvení způsobeno také poruchami dýchacích cest, jako je zánět vedlejších nosních dutin, ale také dlouhodobým používáním laků na nehty.

Tenké hnědé nehty a špatná výživa

Když vaše nehty získají nahnědlou barvu, většinou to znamená, že se stravujete nezdravě. Hnědá barva nehtů může být také způsobena příliš prudkým úbytkem hmotnosti, který může vést ke změnám hladiny hormonů a vitaminů. Je však vhodné vyhledat lékařskou pomoc, protože je také možné, že ztmavnutí vašich nehtů může být způsobeno přítomností bakterií, které vedly k infekcím.

Zelené nehty a bakterie 

Pokud vaše nehty získají nazelenalou barvu, může to být způsobeno nedostatkem vápníku, ale častěji bývá viníkem zejména špatná hygiena. Pod nehty se tak hromadí bakterie, které se množí. 

Jaké jsou vaše zkušenosti se změnou barvy nehtů?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články