Boj s lupénkou na obličeji ‒ běh na dlouhou trať

Psoriáza, lidově nazývaná lupénka, patří mezi chronická kožní onemocnění. Její léčba je velmi náročná a většinou se daří jen zlepšovat projevy.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Úplné vyléčení z této nemoci klasická medicína nepředpokládá, proto se soustředí na maximální utlumení nepříjemných příznaků. Při psoriáze dochází k urychlování životního cyklu buněk. Buňky se postupně hromadí na povrchu kůže a vznikají bolestivá ložiska. Onemocnění se může projevit kdekoliv na povrchu těla ‒ nejčastěji bývají postižené lokty, předloktí, kolena a nevyhýbá se ani uším a pokožce na obličeji.

Dostupné léky

Pokožka na obličeji je už tak velmi citlivá. Postižení lupénkou pro ni představuje extrémní zátěž, proto je potřeba se o ni starat s citem. Málokdy postihne jen obličej, většinou se objeví na několika místech na těle současně. Lékaři při léčbě obličejové lupénky často předepisují tyto léky:

  • Mírné kortikosteroidy
  • Kalcitriol nebo kalcipotrien
  • Takrolimus
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Lupénku lze léčit i známými léky

Masti s obsahem léčivých látek se opatrně vtírají do pokožky. Vždy dbejte zvýšené opatrnosti v oblasti očí, aby jste si citlivou kůži v těchto místech ještě více nepodráždili. Na oční okolí se používají specifické léky. Pokud se léčba s použitím krému jeví jako nedostatečná, další krok představuje nasazení perorálních (polykacích) léků.

Alternativní možnosti

S lupénkou nemusíte bojovat jen předepsanými léky. Někdo nedá dopustit na světelnou terapii. Jedná se o řízenou léčebnou metodu, která využívá hojivých účinků ultrafialového záření na postižené oblasti kůže. Pomáhá i pobyt na běžném sluníčku, ale mějte vždy na paměti, že to není totéž, co kontrolovaná fototerapie. Užívání některých léků proti lupénce může zvyšovat riziko spálení na sluníčku, proto se nesluňte příliš dlouho.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Jak si poradit s lupénkou?

Příčiny vzniku

Mnoho lidí postižených psoriázou si klade otázku, proč zrovna já. Vždyť jsem jinak zdravý. Na první pohled může být sice vše v pořádku, ale u vzniku psoriázy hrají hlavní roli genetické dispozice a stav imunitního systému. Může se objevit kdykoliv během života. Tou pomyslnou zapálenou sirkou, která to vše odstartuje, může být v podstatě cokoliv. Stres, kvasinkové infekce, užívání některých léků, kouření nebo nadměrné pití alkoholu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články