Bolí vás břicho? Podle místa a typu bolesti můžete určit, v jak velkém ohrožení jste

Každého někdy popadne velká bolest břicha a většinou je to kvůli tomu, že například snědl něco špatného. Jenže taková bolest může mít i více důvodů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pálení, tupá nebo naopak ostrá bolest nebo křeče v různých místech vašeho břicha toho hodně napoví o tom, jak se právě cítí vaše tělo. A protože břicho obsahuje opravdu hodně důležitých orgánů a nervových zakončení, existuje také mnoho různých faktorů, proč vás začalo bolet. Je hodně důležité, aby se přišlo na to, proč vás břicho bolí, a případně včas navštívit lékaře.

Tupá bolest v horní části břicha – plynatost

Pokud jste již někdy měli tupou bolet v horní oblasti vašeho břicha, dost možná jste se při tom cítili nafouklí. Tento stav může znamenat, že se uvnitř nahromadil přebytečný plyn. Můžete mít také pocit, že se ve vašem žaludku něco hýbe a vy více říháte nebo vypouštíte plyny. Mezi nejčastější příčiny tohoto problému patří rychlé jezení (a tím také polykání vzduchu), šumivé nápoje, pivo nebo třeba fazole.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Oleg Guta

Bolest v dolní části hrudníku – pálení žáhy

Pálení žáhy je palčivá bolest v dolní části hrudníku nebo horní části břicha. Také můžete cítit pálení v krku a někdy i divnou kyselou chuť. Existuje opravdu spousta potravin, které mohou způsobit pálení žáhy. Mezi ně patří například mastná a hodně kořeněná jídla, alkohol, cibule nebo třeba čokoláda. Dokonce i kouření cigaret pálení žáhy podporuje.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Oleg Guta

Bolest v horní části břicha – vředy

Vředy bývají většinou důvod, proč vás potkala ostrá bolest v horní části břicha. Vředy se objevují, když je poškozená žaludeční výstelka. Příčinou jejich vzniku mohou být i silné léky proti bolesti. Také vás mohou potkat změny chuti k jídlu, nevolnost, krvavá nebo velmi tmavá stolice, zvracení a bolest na hrudi.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Oleg Guta

Vředy způsobují léky jako je aspirin, ibalgin nebo jiné protizánětlivé léky. Také nadměrné kouření a pití alkoholu. Rozhodně se nedoporučuje pít více než dva alkoholické nápoje denně.

Křeče a průjem – gastroenteritida

Pokud se u vás objevila ostrá bolest a křeče v břiše, máte najednou vodnatý průjem a zvracíte, a k tomu jste si naměřili zvýšenou teplotu, nejspíše jste onemocněli gastroenteritidou. Tou se můžete nakazit, pokud často konzumujete nebo pijete kontaminované jídlo a pití, nebo pokud používáte například ručník osoby, která touto nemocí trpí.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Oleg Guta

Silná bolest v pravé horní části břicha – žlučové kameny

Když se ve vašem těle objeví žlučové kameny, může nějakou chvíli trvat, než se na to přijde. Jejich odhalení totiž není vůbec jednoduché. Přijdete na to totiž až ve chvíli, pokud se zanítí a usadí v jednom z kanálků, které vedou trávící šťávy do tenkého střeva. Žlučové kameny se u vás mohou objevit, pokud trpíte nadváhou, máte sedavé zaměstnání nebo také, pokud jste těhotná.

Zažili jste některou z těchto bolestí břicha?

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články