Bolest hlavy jenom na jedné straně může značit vážný problém i banalitu. Pro rozeznání je potřeba ohlédnout se zpět

Hlava občas bolí každého. Někoho potrápí více, někoho méně. Jednostrannou bolest hlavy, která se objevuje často, byste ale nikdy neměli zlehčovat a vždy se poradit s lékařem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ačkoli bolest hlavy trápí hodně lidí, jen málokdo s ní dojde až k lékaři. Navíc, často si za bolest hlavy můžete sami nedostatečným pitným režimem, nedostatkem nebo naopak přemírou spánku, špatnou polohou krční páteře, pobytem v zakouřeném či hlučném prostředí nebo nadměrnou konzumací alkoholu. Zdravotní sestra Deborah Weatherspoon ale říká, že pokud vás bolí hlava pravidelně jen na jedné straně, měli byste se nechat pro jistotu vyšetřit u lékaře. Někdy za tím může stát velmi vážné onemocnění.

Neurologická příčina

Když bolí hlava na jedné konkrétní straně, často bývá příčina neurologického původu. Co to znamená? To znamená, že problém bude spočívat v mozku. Nyní se podívejte, které konkrétní problémy mohou tuto bolest startovat.

  • Zanícené nervy (okcipitální neuralgie), které probíhají od horní části míchy k pokožce hlavy. Poznáte ji podle ostré bolesti převážně v zadní části hlavy a krku. Jako další příznaky se přidávají bolesti za očima a světloplachost.
  • Zánět tepen hlavy a krku (temporální arteritida) se projevuje silnou bolestí hlavy na jedné straně. Bolí také svaly na této straně těla. Dále přichází únava a bolest čelistí.
  • Neuralgii trojklanného nervu poznáte podle intenzivní bolesti v obličeji a hlavě, nejčastěji právě na jedné straně. Příčinou je podráždění nebo porušení trojklanného nervu na spodině mozku.

Bolest hlavy z nadužívání analgetik

Jako vedlejší účinek se jednostranná bolest hlavy uvádí u některých léků na předpis, ale také u volně prodejných léků. Před použitím čtěte pečlivě vždy příbalovou informaci. Pokud pojídáte pilulky proti bolesti hlavy jako lentilky, pak může bolest hlavy přicházet v souvislosti s nadužíváním těchto léků. Týká se to hlavně těch s obsahem paracetamolu, aspirinu a ibuprofenu. Projevy nadužívání analgetik jsou charakteristické paradoxně bolestmi hlavy, které jsou nejhorší ráno po probuzení. Nikdy nepřekračujte doporučenou denní dávku.

iZdroj fotografie: Freepik

Není třeba hned panikařit

I jednostranná bolest hlavy nemusí mít hned závažnou příčinu. Může se tak chovat třeba migréna. Na druhou stranu až 90 % všech bolestí hlavy nemá jasný původ. U pravostranné bolesti hlavy panuje shoda, že na vině bývá migréna. Pokud je vážného rázu s dalšími doprovodnými příznaky, jako je světloplachost, nevolnost, zvracení a únava, pak na nic nečekejte a vyhledejte odbornou pomoc. Se správně léčenou migrénou se dá celkem dobře žít.

Jak často vás trápí bolesti hlavy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články