Od běžné bolesti kloubů k artritidě: Kdo je náchylnější a kdy už to přestává být „normální“?

Bolest kloubů můžete pociťovat v několika částech těla. Faktorů bolesti je hned několik, patří mezi ně věk, zranění i zdravotní stav.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Klouby tvoří spojení mezi kostmi. Poskytují podporu a pomáhají nám v pohybu. Jakékoli poškození kloubů může narušit pohyb a pochopitelně také způsobovat bolest. Bolesti kloubů jsou běžné a většinou nevyžadují návštěvu nemocnice. Někdy jsou důsledkem zranění nebo nemoci. Častou příčinou je také artritida. Bolest kloubů však způsobují i další věci. Bolestí kloubů se zabývá Michael W. Smith.

Kdo je náchylný k bolesti kloubů

Bolest kloubů postihuje hlavně osoby, které měli nějaké zranění kloubů jako jsou zlomeniny nebo výrony. Může se objevit o osob, které nadměrně zatěžují svaly i u lidí s artritidou. Klouby však bolí také ty, kteří trpí depresí, úzkostmi nebo stresem. Bolestivé klouby se nevyhýbají ani lidem s nadváhou nebo se špatným zdravím celkově. Faktorem bolestivých kloubů je také věk a jejich opotřebení. Problémy tak mohou nastat u starších osob.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejčastějšími příčinami chronické bolesti kloubů jsou osteoartritida (onemocnění způsobené opotřebováním kloubů), revmatoidní artritida (chronické onemocnění s častou deformací kloubů), dna (bolest a otok kloubu, většinou palce u nohy) nebo bursitida (zanícení váčků s tekutinou). Na vině může být také virová infekce, vyrážka nebo horečka. Bolesti kloubů jsou běžné také při tendinitidě, tedy zánětu šlach nebo pružných vazů, které spojují kosti a svaly.

Kdy zajít s bolestí k lékaři

Bolest kloubů může být důsledkem poškození opotřebením. Není to však pravidlem a na vině může být například také nějaká infekce. Pokud tedy máte nevysvětlitelné a nesnesitelné bolesti, raději zajděte k lékaři. Včasná diagnostika pochopitelně může umožnit účinnou léčbu základní příčiny. Někdy s léčbou pomohou volně prodejné léky, jindy například i cvičení. V případě nadváhy může pomoci také zhubnout několik kilogramů. Hojně jsou užívané také masti a gely.

Pochopitelně je důležité vědět, co máte vlastně léčit. Pokud bolest kloubů přetrvává již dlouhou dobu a léky ani cvičení nepomáhají, je dobré se poradit s lékařem, zda by nebylo dobré podstoupit operaci. K dispozici je hned několik možností včetně artroskopie a výměny kloubů. Artroskopie se využívá k opravě chrupavky nebo odstranění kostních třísek v kloubu. Výměna pak pochopitelně nahrazuje celou poškozenou chrupavku. Lze ji provést u kyčelních, ramenních a kolenních kloubů.

Kdy vás bolí klouby? Je na vině nachlazení nebo námaha?

Zdroj: Clevelandslinic, Webmd

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články