Bolí vás v levé straně břicha? Může jít o zácpu, ale i o onemocnění důležitých orgánů

Bolest na levé straně břicha může mít mnoho příčin. Leckdy jde jen o špatné držení těla či zácpu, jindy ovšem může být na vině onemocnění srdce či ledvinové kameny.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Všechny bolesti jsou vždy nepříjemné. Pokud se ovšem jedná o bolesti na levé straně těla, je nutné zpozornět. Na levé straně se totiž nachází mnoho důležitých orgánů, které mohou být s touto bolestí spojeny. Může se jednat o projev ledvin, nadledvinek, sleziny, slinivky, střev, žaludky, dělohy, vaječníků, ale dokonce i srdce. Někdy je zase na vině pouze plynatost, zácpa či nadměrná fyzická námaha. Pokud bolest břicha na levé straně neustupuje po dobu delší než 4 dny, na nic nečekejte a navštivte lékaře.

Bolesti na levé straně břicha

Bolest břicha, pokud vyloučíme menstruační bolesti, nelze přehlížet. Vždy má nějaký důvod a leckdy se může jednat o varovný signál, který tělo vysílá. V mnohých případech se ovšem nejedná o žádný vážný problém. Bolest břicha může být způsobena poraněním nebo nadměrnou námahou svalů, ale také například zvýšenou produkcí plynů, zácpou nebo fyzickou námahou. Zejména když se jedná o fyzickou námahu nestandardní, ať už co se týká způsobu nebo náročnosti.

Ovšem důvodů k bolestem na levé straně břicha je daleko více. Může se jednat o prudké bolesti, které mohou zavinit křeče způsobené například nevhodným jídlem. Prudké bolesti jsou také projevem zvětšených ledvin, močového měchýře, zánětem, přetržením vazů či prasknutí cysty na vaječníku. V méně závažných případech může být bolest způsobena i průvanem, špatným držením těla či nějakým autoimunitním onemocněním. Pokud bolestí trpíte déle než 3 až 4 dny, navštivte lékaře.

iZdroj fotografie: Freepik

Na vině může být i srdce

Levá strana těla je mimo jiného typická tím, že se může pochlubit umístěním srdce. Ovšem i bolesti břicha, zejména ty na levé straně, mohou souviset s onemocněním srdce. Na vině může být angina pectoris i srdeční infarkt. Obě tyto onemocnění spojuje bolest, která postupuje od levé strany žeber až po rameno či ruku. Pokud je řeč o prudké bolesti doprovázené slabostí, problémy s dýcháním nebo bolestí břicha, okamžitě zavolejte pomoc. Může se jednat o infarkt.

Bolesti mohou způsobit i ledvinové kameny

Potvrzení faktu, že bolesti břicha může způsobit opravdu široká škála podnětů, dokazuje informace, která sděluje, že se také může jednat o projev ledvin. Na problémy s ledvinami poukazuje bolest, která vyzařuje do spodní části zad. A často je pro ni typické, že se zesiluje a poté zase slábne. Takováto bolest s přesahem do spodní části zad může naznačovat dokonce i Crohnovu chorobu nebo zánět tlustého střeva.

Co způsobuje bolesti břicha ve vašem případě?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články