Co způsobuje svalové křeče? Naučte se odhalit jejich příčinu a zvolte správnou léčbu i prevenci

Svalové křeče mohou být různé. Někdy jasně víte, že jste si namohli sval během sportu, ale pokud vás křeč probudí v noci ze spánku, příčina bude někde jinde.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

S křečí svalů se občas setká snad každý. Na vině může být příliš mnoho cvičení, namáhavá fyzická práce, deficit minerálů nebo užívání některých léků. Někdy křeče provází určitá onemocnění. Nejčastěji křeče postihují dolní končetiny, říká lékařka Naseem Murtaza Dawood, MD z Johns Hopkins Medicine. Objevit se ale mohou i v zádech.

Co je to svalová křeč

Pod pojmem svalová křeč je třeba si představit mimovolný prudký stah svalu, jehož vznik nemůžeme ovlivnit svou vůlí. Na vině bývá porucha odplavování odpadních látek, které vznikají při práci svalu. Křeč ale může způsobit i nedostatečné zásobení pracujícího svalu krví. Křeč tedy lze chápat jako ochranu před dalším poškozením svalu. Spojujeme si ji většinou s nepříjemnou bolestivostí, sval je stáhnutý a tvrdý na dotek.

Co svalovou křeč způsobuje

Nejčastěji bývají svalovou křečí postiženy dolní končetiny, případně svaly na zádech. Za nezávažné příčiny je možné považovat prosté přetížení svalu náročnou fyzickou aktivitou. Křeče může vyvolat minerální nerovnováha, zejména když v těle chybějí hořčík, vápník, sodík a draslík. Bývají doprovodným jevem dehydratace nebo nedostatku vitamínů skupiny B. Na vině ale mohou být i některé nemoci – křečové žíly, neurologická onemocnění nebo poruchy štítné žlázy.

iZdroj fotografie: Pixabay
Svalová křeč se často objevuje při sportu

Jak se svalové křeče léčí

Vlastní vůlí křeč ve svalu zastavit nelze. Nejlepší je postižený sval protáhnout a důkladně masírovat. Pomoci může teplý nebo studený obklad. Samozřejmě záleží na původu vzniku křečí. Je-li to nedostatkem minerálů, pak je potřeba je doplnit. Dehydrataci lze také snadno napravit. Jsou-li na vině přidružené nemoci, je nutné léčit zejména je, a společně s tím pak dojde i k omezení četnosti výskytu křečí ve svalech.

Jak předcházet vzniku křečí

Svalovým křečím nelze zcela zabránit, ale můžete se pokusit omezit jejich četnost. Třeba tím, že budete pravidelně doplňovat tekutiny, a to zejména při namáhavé fyzické činnosti. Sem patří nejen práce, ale také sport. Vsadit byste měli na pestrý a vyvážený jídelníček, aby vám nechyběly potřebné vitamíny a minerály, jejichž nedostatek se křečí svalů projevuje. Kvalitní spánek pak napomáhá regeneraci svalů. Někdy není na škodu se vyhnout konzumaci kofeinových nápojů a alkoholu.

Kdy byste měli navštívit lékaře

Svalové křeče obvykle samy přejdou a odborná pomoc není zapotřebí. Vyhledat lékaře byste ale měli tehdy, když se objeví otok a necitlivost v noze či na jiném postiženém místě, bolest je urputná nebo máte podezření, že trpíte nerovnováhou elektrolytů v organismu.

Jak se bráníte vzniku svalových křečí v nohách?

Zdroj: ClevelandClinic, Heathline

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články