Pracujete celý den u počítače? Zvyšte dvojnásobně svou produktivitu jednoduchými fígly, za které vám vaše páteř i oči poděkují

Pracovat s počítačem je pro mnohé z nás splněným snem. Ovšem pokud u něj sedíte celý den, trpí vaše vaše oči, starejte se o ně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stačí jeden celý den u počítače a vaše oči začnou být unavené, červené a svědí. Hledět do monitoru celý den rozhodně není nic přínosného. Dokonce tak svůj zrak můžete poškodit. Zkuste s tím něco udělat, abyste si udrželi zdravé oči. Zkuste několik jednoduchých kroků, které je ochrání. Nejedná se o nic složitého. 

Spánek je důležitý pro odpočinek očí

Monitory notebooků a počítačů jsou podsvíceny modrým světlem, které narušuje spánkový cyklus. Vědci z Bostonu, Massachusetts z Brigham and Women’s Hospital provedli studii u lidí pracujících na počítačích do pozdních nočních hodin. Tito lidé usínali o patnáct minut déle, než lidé, kteří ukončili práci s počítačem v odpoledních hodinách. Vědci vysvětlili, že obrazovky vyzařující modré vlnové světlo, interferují produkci melatoninu, tedy hormonu ovlivňující spánek. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Proto lidé, kteří pracují u PC dlouho do noci, nepociťují ospalost a mohou být dlouho do noci vzhůru. Pokud tomu tak je, přispíváte suchosti očí, napětí a nepohodlí, spolu s dalšími neduhy ovlivňující spánek. Je dobré alespoň tři hodiny před spaním počítač vypnout a raději si přečíst knihu nebo si zacvičit uvolňující jógu. To je pro oči ideálnější a pro celkové zdraví také.  

Udržujte si dostatečný odstup

Pokud pociťujete napětí ve vašich očích, jsou unavené a řežou vás, musíte provést pár změn. Samozřejmostí je omezení používání počítače, ale i tabletu. Pokud ale počítač jen tak opustit nemůžete, vyzkoušejte několik níže uvedených řešení. Například správný odstup od monitoru. Pokud je obrazovka příliš blízko obličeje, oči jsou více namáhané.

iZdroj fotografie: Unsplash

Oči jsou tak stále soustředěné a bohužel po celém dni vás pálí a bolí. Abyste tomuto nepříznivému vlivu předešli, bude nutné udržovat monitor, ale i notebook alespoň sedmdesát centimetrů od očí. Tato vzdálenost je povážována za bezpečnější pro zrak. Dodržujte ji a večer uvidíte, že se nepříjemné pocity v očích začnou zlepšovat. 

Zářivé podsvícení a nastavení

Ostré svícení vaší obrazovky působí na oči velmi ostře. Musíte se tak více soustředit na písmo a tím pádem i méně mrkáte. Z tohoto důvodu oči řežou, protože vysychají. Nejideálnější bude, pokud na monitoru nastavíte noční osvětlení. Není tak ostré a je mírně červené. Také pozor na stropní světlo, které je příliš bílé a ostré, způsobuje odlesky na monitoru. Je tedy lepší mít tlumenější světlo a nad monitorem rozsvítit lampičku s příjemným odstínem světla. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Zkuste si také trochu vyhrát s celkovým nastavením monitoru. Nahněte jej a dále pokračujte například s písmem. Zvětšete písmo, roztáhněte prohlížeč a tak dále. Možná to chvíli potrvá, ale je dobré zjistit, co nejvíce vaším očím vyhovuje. Nezapomínejte také na to, že monitor musí být umístěn v úrovni očí, abyste je nemuseli sklápět či se dívat dolů. Trpí tak nejen oči, ale i páteř. A pokud máte suché oči, doporučujeme koupit umělé slzy.

Zdroj: Allabouteyes

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články