Oči dlouhým koukáním do monitoru trpí. Chraňte je | JakZdravě.cz

Pracujete celý den u počítače? Zvyšte dvojnásobně svou produktivitu jednoduchými fígly, za které vám vaše páteř i oči poděkují

Pracovat s počítačem je pro mnohé z nás splněným snem. Ovšem pokud u něj sedíte celý den, trpí vaše vaše oči, starejte se o ně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stačí jeden celý den u počítače a vaše oči začnou být unavené, červené a svědí. Hledět do monitoru celý den rozhodně není nic přínosného. Dokonce tak svůj zrak můžete poškodit. Zkuste s tím něco udělat, abyste si udrželi zdravé oči. Zkuste několik jednoduchých kroků, které je ochrání. Nejedná se o nic složitého. 
Spánek je důležitý pro odpočinek očí

Monitory notebooků a počítačů jsou podsvíceny modrým světlem, které narušuje spánkový cyklus. Vědci z Bostonu, Massachusetts z Brigham and Women’s Hospital provedli studii u lidí pracujících na počítačích do pozdních nočních hodin. Tito lidé usínali o patnáct minut déle, než lidé, kteří ukončili práci s počítačem v odpoledních hodinách. Vědci vysvětlili, že obrazovky vyzařující modré vlnové světlo, interferují produkci melatoninu, tedy hormonu ovlivňující spánek. 


iZdroj fotografie: Unsplash

Proto lidé, kteří pracují u PC dlouho do noci, nepociťují ospalost a mohou být dlouho do noci vzhůru. Pokud tomu tak je, přispíváte suchosti očí, napětí a nepohodlí, spolu s dalšími neduhy ovlivňující spánek. Je dobré alespoň tři hodiny před spaním počítač vypnout a raději si přečíst knihu nebo si zacvičit uvolňující jógu. To je pro oči ideálnější a pro celkové zdraví také.  

Udržujte si dostatečný odstup

Pokud pociťujete napětí ve vašich očích, jsou unavené a řežou vás, musíte provést pár změn. Samozřejmostí je omezení používání počítače, ale i tabletu. Pokud ale počítač jen tak opustit nemůžete, vyzkoušejte několik níže uvedených řešení. Například správný odstup od monitoru. Pokud je obrazovka příliš blízko obličeje, oči jsou více namáhané.


iZdroj fotografie: Unsplash

Oči jsou tak stále soustředěné a bohužel po celém dni vás pálí a bolí. Abyste tomuto nepříznivému vlivu předešli, bude nutné udržovat monitor, ale i notebook alespoň sedmdesát centimetrů od očí. Tato vzdálenost je povážována za bezpečnější pro zrak. Dodržujte ji a večer uvidíte, že se nepříjemné pocity v očích začnou zlepšovat. 

Zářivé podsvícení a nastavení

Ostré svícení vaší obrazovky působí na oči velmi ostře. Musíte se tak více soustředit na písmo a tím pádem i méně mrkáte. Z tohoto důvodu oči řežou, protože vysychají. Nejideálnější bude, pokud na monitoru nastavíte noční osvětlení. Není tak ostré a je mírně červené. Také pozor na stropní světlo, které je příliš bílé a ostré, způsobuje odlesky na monitoru. Je tedy lepší mít tlumenější světlo a nad monitorem rozsvítit lampičku s příjemným odstínem světla. 


iZdroj fotografie: Unsplash

Zkuste si také trochu vyhrát s celkovým nastavením monitoru. Nahněte jej a dále pokračujte například s písmem. Zvětšete písmo, roztáhněte prohlížeč a tak dále. Možná to chvíli potrvá, ale je dobré zjistit, co nejvíce vaším očím vyhovuje. Nezapomínejte také na to, že monitor musí být umístěn v úrovni očí, abyste je nemuseli sklápět či se dívat dolů. Trpí tak nejen oči, ale i páteř. A pokud máte suché oči, doporučujeme koupit umělé slzy.

Zdroj: Allabouteyes

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů